ZF, Busworld Fuarında Genişleyen Ürün Gamını ve Yeni Powerline Şanzımanı Tanıtacak

0
2811

ZF, Busworld Fuarında Genişleyen Ürün Gamını ve Yeni Powerline Şanzımanı Tanıtacak

  • Ticari araçlarda verimlilik ve konfor standartlarını yeniden belirleyen PowerLine
  • Elektrikli otobüs ve kamyonlar için merkezi tahrik ünitesi CeTrax
  • Gelecek için tasarlanan AVE 130 Elektroportal Aks
  • ZF’nin Akıllı Bağlantı Çözümleri Uzmanı, Openmatics

Güç aktarma teknolojilerinde dünya lideri olan ZF, yerli üretim otobüslerin de ilk tercihi. Busworld fuarında şanzıman ve aks teknolojilerinin son ürünlerini sergileyecek olan ZF, ayrıca akıllı bağlantı çözümleri için geliştirilen Openmatics ürünlerinin de tanıtımını gerçekleştirecek.

Bu sene İzmir’de 19-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Busworld fuarında, CeTrax merkezi tahrik ünitesi, AVE 130 Elektroportal Aks ve Openmatics akıllı bağlantı çözümlerini sergileyecek olan ZF, ayrıca yeni PowerLine, 8-vitesli otomatik şanzımanı da ilk kez Türk müşterileriyle tanıştıracak.

PowerLine, ticari araçlarda verimlilik ve konfor standartlarını yeniden belirliyor

ZF, yakıt tüketimi, vites geçiş konforu, güç-ağırlık oranı ve en önemlisi, gelecekteki sistemlere uygunluğu açısından çıtayı önemli ölçüde yukarıya çekiyor.

Yeni “PowerLine” ile ZF, orta ölçekli otobüsler ve orta ağırlıkta hizmet kamyonları için otomatik şanzıman segmentinde devrim niteliğinde bir adım atıyor. Yeni otomatik şanzıman, binek araç sistemlerinden uyarlanan sekiz ileri vitesi ve tasarım prensibi sayesinde ticari araç segmentindeki pek çok önemli kriteri, günümüz sistemlerinden daha üstün olarak rahatlıkla karşılıyor.

PowerLine, ticari araçlar için özel seçenekler sunuyor. Yenilikçi ürün, PTO (Power Take-Off) ve retarder ile kullanımı için hazır. Powershift bir şanzıman olan PowerLine, ticari araçlarda artmakta olan doğal gazlı (LNG) motor uygulamaları için de uyumlu. Ayrıca duraklama anında motoru otomatik olarak durdurma (Start-Stop) özelliği ile yakıt tüketiminde yüzde beş oranında tasarruf sunan ZF PowerLine, olası Hibrit uygulamalar için çok daha büyük oranlarda tasarruf imkanı sağlayarak, verimliliği arttıran çözümleriyle fark yaratıyor.

Elektrikli otobüs ve kamyonlar için merkezi tahrik ünitesi CeTrax

ZF, E-Mobilite için sunduğu geniş ürün portföyüne en son ilave ettiği elektrikli merkezi tahrik ünitesi ile şehir içi otobüsleri ve dağıtım kamyonlarını sıfır emisyonlu sürüşe bir adım daha yaklaştırıyor. Merkezi elektrikli tahrik ünitesi, pazarda hali hazırda bulunan mevcut araçlardaki güç aktarma konfigürasyonları ile birlikte kullanım için idealdir ve mevcut araç konseptleriyle entegrasyona uyumludur. Merkezi tahrik sistemi direkt tahrikli aks veya portal aks ile kombine edilebiliyor. Bununla birlikte, ses ve titreşim seviyesinin oldukça düşük olması ile sürüş konforu arttırılıyor. 300 kW maksimum güç ve 4.200 Nm tork üreterek %25 eğimli bir yokuşu kolayca tırmanabilen CeTrax, böylece şehir içi otobüslerin zorlu yol koşullarında dahi sorunsuzca ilerleyebilmelerini sağlıyor. CeTrax’ın 2018 yılı içinde seri üretime geçmesi planlanıyor. 

AVE 130 Elektroportal Aks gelecek için tasarlandı

ZF’nin şehir içi otobüsler için geliştirdiği AVE 130 Elektroportal aksın yeni nesli, pazara sunulduğundan bu yana, elektrikli otobüs üreticilerinin bir numaralı tercihi oldu. Tekerleğe iki kademeli dişli grubu ile bağlanan iki motorun önemli ölçüde arttırılan performans ve tork değerleri, elektrik tahrikli ve alçak tabanlı AVE 130 aksı toplu taşıma hizmetleri için daha da cazip hale getiriyor.

Aksa entegre iki adet su soğutmalı asenkron motorun güç değerleri 2 x 120kW’den 2 x 125kW’ye yükseltilirken, aynı zamanda elektrik motorların efektif nominal voltajı 350V’den 400V’ye çıkartıldı ve bu sayede maksimum tork değeri 2 x 465Nm’den 2 x 485Nm’ye ulaştı. Ayrıca, yeni AVE 130’un kullanımında, aracın arka kısmında konvansiyonel tahriklerde kullanılan kardan mili gerekmediğinden, ilave montaj hacmine ihtiyaç duyulmuyor, böylelikle ayakta ve koltuklu yolcu sayısı arttırılabiliyor. AVE 130, iki adet entegre elektrik motoru sayesinde geleneksel merkezi elektrik motorlu diğer çözümlere kıyasla 200 kg ila 500 kg daha hafif.

ZF’nin Akıllı Bağlantı Çözümleri Uzmanı: Openmatics

Farklı sektörlerin ulaşım, lojistik ve ticari operasyonlarına ZF’nin Akıllı Bağlantı Çözümleri uzmanı Openmatics ile çözüm önerileri sunuluyor.. Openmatics Filo Yönetim Sistemi, karmaşık iş süreçlerinin, denetimi zor uygulamaların ve ağır finansal yüklerin sona erdirilmesi için tasarlanan çeşitli alt platformlardan oluşuyor. Bu alt platformlar daha etkin, verimli, sürdürülebilir, müşteri memnuniyetini yükselten ve ticari kazanç sağlayan iş modellerine geçiş yapabilmek için işletmelerin yanında olmaya her zaman hazır. Telematik Platform (Telematics), Ürün Gözetimi (Asset Tracking), Multimedya (Entertainment) ve OBD (On-Board Diagnostics) konu başlıkları altındaki dijital hizmetler Openmatics müşterilerini bekliyor.

  • “Bach telematik” platformu ağır ticari araç filoları için konum takibi, sürüş alışkanlıkları ve online diyagnoz imkanını tek bir arayüzde sunuyor.
  • “deTAGtive” ürün gözetim sistemi BLE (Bluetooh Low Energy) teknolojisi ile lojistik operasyonlarına yeni bir soluk getiriyor.
  • “Roadcaster” multimedya çözümü şehirlerarası otobüs yolcularına, kendi akıllı cihazları üzerinden erişebilecekleri bir eğlence platformu ile keyifli ve benzersiz bir yolculuk deneyimi yaşatıyor
  • “Vivaldi OBD” ünitesi binek ve hafif ticari araç filoları için arıza kodlarının online raporlaması, sürüş alışkanlıklarının gözetimi ve konum takibi çözümleri sunuyor. Filolara sağlanan bu imkanlara ek olarak araç içerisindeki  yolcular için de Wi-Fi Hotspot özelliğiyle kesintisiz internet erişimi sağlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz