Continental, BioNTech ve Siemens ile Alman Gelecek Ödülü adayı!

Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental’in karahindiba bitkisinden doğal kauçuk elde etmek üzere yürüttüğü Taraxagum projesi, Almanya’nın en önemli bilim ödüllerinden Alman Gelecek Ödülü‘ne aday gösterildi. Bu yıl ödüle Taraxagum projesi ile birlikte mRNA aşılarını geliştiren BioNTech ile quantum bilgisayarlı tomografiyi geliştiren Siemens de aday… Almanya Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, aday gösterilen üç projeden birine 17 Kasım’da Berlin’de Alman Gelecek Ödülü’nü takdim edecek.

Continental’in Münster Üniversitesi ve Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü (IME) iş birliğiyle sürdürdüğü “Karahindibadan Üretilen Sürdürülebilir Lastikler– Biyoloji, Teknoloji ve Tarımda İnovasyonlar” ortak projesi başarılarına bir yenisini daha ekledi. Continental’den Dr. Carla Recker, Münster Üniversitesi‘nden Prof. Dr. Dirk Prüfer ve Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü’nden Dr. Christian Schulze-Gronover bu projeyle Alman Gelecek Ödülü’nde adaylığı BioNTech ve Siemens ile paylaşıyor.

Continental Lastikleri Malzeme Kimyası Müdürü Dr. Carla Recker, “Bu adaylık bizim için büyük bir onurdur. Bu, doğal kauçuğun yeni bir ham madde olma potansiyelini bir kez daha gösteriyor. Karahindiba kauçuğundan yapılan lastikler, sürdürülebilirlik stratejimizin önemli bir parçası çünkü hedeflerimizden biri de 2050 yılına kadar Continental lastiklerinde yalnızca sürdürülebilir şekilde üretilen malzemeleri kullanmak“ dedi.

Proje ekibi, 2011 yılından beri Rus karahindibasından doğal kauçuk elde etmek için araştırmalar yürütüyor. Bu proje, lastik üretiminde son derede önemli olan bu ham maddeyi, ormansızlaşmayı durdurmak ve malzemelerin uzun mesafelere taşınmasıyla ortaya çıkan CO2 emisyonlarını azaltmak için lastik fabrikalarının mümkün olduğunca yakınında yetiştirmeyi amaçlıyor. Münster Üniversitesi’nde Bitki Biyoteknolojisi profesörü Prof. Dr. Dirk Prüfer, “Tropik ormanlarımızı korumak, iklim değişikliğine karşı mücadelede ilk önceliktir. Bu nedenle doğal kauçuk işleme endüstrisinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Karahindibadan sürdürülebilir bir şekilde doğal kauçuk elde etme yaklaşımımız, bu bölgelerdeki pek çok sosyoekonomik ve ekolojik sorunun üstesinden gelebilir” dedi.

Karahindibadan üretilen Urban Taraxagum bisiklet lastiği pazarda

Proje ekibi, 2018 yılından beri Anklam, Mecklenburg-Batı Pomeranya’da (Almanya) özel olarak inşa edilen araştırma laboratuvarında Taraxagum projesi üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü Başkanı ve Münster’de Araştırma Müdürü Dr. Christian Schulze Gronover, “Bugün toplumun tamamı, örneğin çiftçiler, lojistik uzmanları, makine mühendisleri ve tabii ki bisikletçiler bu yeniliklerden faydalanıyor” dedi. Urban Taraxagum bisiklet lastiği, Continental’in karahindiba bitkisinden elde ettiği doğal kauçuktan seri üretimini yaptığı ilk lastik olma özelliği taşıyor. Bu bisiklet lastiği de 2021 Deutscher Nachhaltigkeitspreis (Alman Sürdürülebilirlik Ödülü) gibi pek çok ödüle layık görüldü.

Otomobil ve kamyon lastiği de üretiliyor Bu yeni teknoloji, otomobil ve kamyon lastikleri alanında da ilk kilometre taşlarına ulaştı: 2014 yılında, WinterContact TS 850 P modelinin saf karahindiba kauçuğundan sırta sahip ilk otomobil lastiği kapsamlı testleri başarıyla geçti. Continental 2016 yılında da Almanya Uluslararası Motor Fuarı‘nda karahindiba kauçuğundan yapılan ilk kamyon lastiğini tanıttı. Araştırma ekibi, bir otomobil lastiği serisi geliştirmek için aralıksız olarak çalışıyor. Bu süreçte, özellikle yüksek kauçuk içerikli bir karahindiba bitkisi yetiştirmek gibi çeşitli zorlukları aşmaya çalışıyorlar. Proje ekibi, karahindiba köklerini mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde toplayan ziraat makineleri geliştirmek üzere farklı ortaklarla da iş birliği yapıyor. Böylelikle karahindiba kauçuğundan uygun maliyetlerle endüstriyel ölçekte otomobil lastikleri üretmek mümkün olacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz