38.Kocaeli Rallisi’ne Castrol Ford Team Türkiye genç pilotları damgasını vurdu…
Castrol Ford Team Türkiye, 2021 ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı

Geçtiğimiz hafta Avrupa Ralli Kupası Finali’nden “Gençler” ve “İki Çeker” Şampiyonluğu ile dönen Castrol Ford Team Türkiye, 13-14 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Shell Helix 2021 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı olan 38. Kocaeli Rallisi’ni de başarıyla tamamladı.

38. Kocaeli Rallisi’ne Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları damgasını vurdu; Ümit Can Özdemir genel klasmanda yarışı kazanan isim oldu, Emre Hasbay ise “Gençler” kategorisinde rakiplerini geride bırakarak 2021 şampiyonluğuna erişti.  Castrol Ford Team Türkiye bu önemli başarı ile 2021 yılında hedeflediği şampiyonlukların ilkini kazanarak Kocaeli Rallisi’ni sonlandırdı.

Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı olan 38. Kocaeli Rallisi, bu yıl 13-14 Kasım tarihleri arasında Kocaeli’de gerçekleştirildi. İlk olarak 1970 yılında yapılan ve Türkiye Ralli Şampiyonasının en önemli ayaklarından biri olarak kabul edilen 38. Kocaeli Rallisi’nde, toprak parkurda 2 gün boyunca toplam 7 etapta 102,54 kilometresi özel etap olmak üzere toplamda 304,06 kilometre yol kat edildi.

Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları Emre Hasbay ve Ali Türkkan bu ralliye hem ‘2 çeker’ hem de ‘Gençler’ klasmanında şampiyonanın ilk 2 sırasında başladılar. Yüksek tempoda süren yarışta ‘2 çeker’ ve ‘Gençler’de Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotu Emre Hasbay ve co-pilotu Burak Erdener, Ford Fiesta R2T’nin direksiyonunda muhteşem bir performansla zirveye yerleşerek, sezonun bitimine bir yarış kala 2021 sezonunda takım olarak kazanılması hedeflenen şampiyonlukların başında gelen “Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonası”’nı kazanmayı garantiledi.  

2019 yılında Castrol Ford Team Türkiye tarafından ” Drive to the Future” ismiyle ralli sporunda genç ve yetenekli pilotları desteklemek amacıyla düzenlenen pilot seçmelerinden seçilen ve kariyerine bu şansla devam eden Emre Hasbay yeteneğini ve istikrarını ispat ederek ilk şampiyonluğunu kazandı.

Emre Hasbay ve Burak Erdener ikilisi zirveye yerleşirken, hemen arkasından, geçtiğimiz hafta Türkiye’ye “Gençler” sınıfında Avrupa Ralli Kupası’nı kazandıran Ali Türkkan ve co-pilotu Aras Dinçer ikilisi onları takip ederek “Genç Pilotlar” sınıfında ikinci basamağı kazandı. Castrol Ford Team Türkiye’de bu yıl dört çeker Fiesta R5’in direksiyonuna ilk kez geçen Ümit Can Özdemir ve co-pilotu Batuhan Memişyazıcı ise Türkiye Ralli Şampiyonası kariyerlerindeki ilk yarış galibiyetlerini kazanarak 38. Kocaeli Rallisi’ni “Genel klasman” birincisi olarak tamamladı. Castrol Ford Team Türkiye pilotları Kocaeli Rallisi’nde toprak zeminli etaplarda hızlarını her etap arttırarak ileriki yarışların ve şampiyonanın bu sene ve önümüzdeki seneler için en güçlü adaylarından biri olduğunu gösterdi.

20’li yaşlardaki genç pilotlar Türkiye Gençler Şampiyonasını domine etti

Bu yıla başarılı bir başlangıç yapan Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve gelecek vadeden pilotları Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonası’na damgasını vurdu. Türkiye Gençler Şampiyonası’nda 1’inci sırada Ford Fiesta R2T aracı ile Emre Hasbay, 2’nci sırada Ford Fiesta Rally4 aracı ile Ali Türkkan yer aldı. Ford Fiesta R2T ve Ford Fiesta Rally4 araçlarında Ford’un uluslararası ödüllü motoru 1,0 EcoBoost’u kullanılıyor. Ford Fiesta Rally4’te ise 1.0 EcoBoost motorun ralli için geliştirilmiş 210 Hp gücündeki versiyonu kullanılıyor.

Castrol Ford Team Türkiye, 15. Şampiyonluğuna tek yarış mesafede

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda aynı anda 20’nin üzerinde otomobil yarıştıran Castrol Ford Team Türkiye’de ralli sporunun altyapısına destek sağlamaya devam ediyor. Şampiyonada en çok tercih edilen otomobil markası olan Ford, hem performansı hem de sağlamlığıyla öne çıkıyor. Sezon başından beri Türkiye Ralli Markalar Şampiyonası’nda liderliğini sürdüren Castrol Ford Team Türkiye, bu yıl 15’inci şampiyonluğa doğru emin adımlarla ilerliyor. 38. Kocaeli Rallisi’nde 2021 Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğunu elde eden Castrol Ford Team Türkiye, sezon sonunda 2021 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu ve 2021 Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğunu da müzesine taşımayı hedefliyor.  

2021 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:27-28 Kasım İstanbul Rallisi (Toprak)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz