Ford Amsterdam’daki ‘Go Electric’ Etkinliğinde Müşteri İhtiyacına Göre Tasarlanan Yeni Elektrikli Araç Ürün Gamını Tanıttı

0
1608

Ford Amsterdam’daki ‘Go Electric’ Etkinliğinde Müşteri İhtiyacına Göre Tasarlanan Yeni Elektrikli Araç Ürün Gamını Tanıttı

 • Ford, Avrupa için öngördüğü elektrikli araçlar stratejisini Ford Hybrid başlığı altında özetledi; Hollanda’nın Amsterdam kentindeki özel “Go Electric” etkinliğinde 16 elektrikli araç modelinin duyurusunu yaptı.
 • Yeni Ford Kuga SUV, yarı, tam ve şarj edilebilir hibrit güç aktarma organı seçenekleriyle sunulan ilk Ford olacak. Kuga Plug-In Hybrid, 50 kilometreyi aşan elektrik menzili ile dünyaya tanıtıldı.
 • Tanıtılan yedi koltuklu yeni SUV modeli Ford Explorer Plug-In Hybrid 450 PS, 840 Nm tork güç ve 40 km elektrik menzili sağlıyor
 • Yeni sekiz koltuklu Tourneo Custom Plug-In Hybrid, 50 kilometreye varan sıfır emisyonlu elektrik menzil hedefi ile daha temiz şehirlere destek oluyor.
 • Yeni Fiesta EcoBoost Hybrid ve Focus EcoBoost Hybrid, popüler aile otomobilleri için gücü, uyumu ve yakıt verimliliğini artırmak amacıyla gelişmiş yarı hibrit teknolojisinden yararlanıyor
 • Mustang modellerinden ilham alan tam elektrikli performans SUV modeli , 600 kilometrelik WLTP menziliyle 2020 yılında sunulacak. Tanıtılan yeni tam elektrikli Transit modelinin ise 2021 yılında lanse edilmesi bekleniyor
 • Yenilikçi Transit Smart Energy Concept, Ford’un elektrikli araçlar için bataryalı – elektrikli sürüş menzilini uzatmak amacıyla yeni yollar bulmasına yardımcı oluyor

AMSTERDAM, Hollanda, 2 Nisan 2019 – Hollanda’nın Amsterdam kentindeki özel “Go Electric” etkinliğinde Ford tarafından tanıtılan gelişmiş elektrikli araç ürün gamı, hem Ford hem müşteriler için yeni bir kilometre taşını temsil ediyor.

Ford Hybrid başlığı altında sunulan yeni bir model yelpazesi; yarı, tam ve şarj edilebilir hibrit güç aktarma organları ile Avrupalı müşteriler için yakıt verimliliğini ve sürüş deneyimini geliştiriyor. Ford bugün duyurusunu yaptığı 16 elektrikli modeli aracılığıyla Ford’un marka değerleri olan güven, ulaşılabilirlik ve sürüş keyfini binek ve ticari araç müşterileri ile buluşturuyor.

Ford’un “Go Electric” etkinliğinde tanıttığı Kuga Plug-In Hybrid, yeni Ford Kuga modelinin bir versiyonu olmanın yanı sıra Ford’un bugüne dek en ileri teknolojilere sahip elektrikli aracı, ayrıca yarı hibrit, tam hibrit ve şarj edilebilir hibrit güç aktarma organları sunan ilk Ford modeli olma niteliğini taşıyor.

Bugün ilk kez dünyaya tanıtılan sekiz koltuklu yeni Tourneo Custom Plug-In Hybrid ve yedi koltuklu yeni Explorer Plug-In Hybrid SUV modelleri, tam elektrikli sürüş kabiliyetinin yanı sıra geleneksel içten yanmalı bir motorun sağladığı sürüş menzilini ve özgürlüğünü de sunuyor.

Ford’un tanıttığı yeni Fiesta EcoBoost Hybrid ve Focus EcoBoost Hybrid modelleri, daha düşük CO2 salımı ve optimize edilmiş yakıt verimliliği ile daha uyumlu ve keyifli sürüş deneyimi için gelişmiş yarı hibrit teknolojisi sunuyor.

Ford ayrıca tam elektrikli yeni Transit modelinin 2021 yılında şirketin elektrikli ticari araç yelpazesine katılacağını da açıkladı. Elektrikli araç teknolojisini daha ileri taşımak  için tasarlanan yeni model, daha temiz, daha sessiz kentlere katkıda bulunmanın yanı sıra şirketlere ve kullanıcılara daha düşük işletme maliyeti getirecek.

“İleriye dönük, teknolojik açıdan gelişmiş ve farklı tüketicilerin değişik ihtiyaçlarına uygun kapsamlı elektrikli araç çözümlerinden yararlanan yeni Ford Hybrid araçlarımız, elektrikli araç teknolojisini her zamankinden daha fazla sayıda sürücü için daha geçerli ve ulaşılabilir hale getirecek” diyen Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün tanıtılan modeller, akıllı bir dünya için akıllı araçlardan oluşan kapsamlı bir ürün portföyü geliştirme planlarımızın sadece başlangıcını temsil ediyor. Fiesta’dan Transit’e kadar tanıttığımız her yeni aracın Avrupa’daki müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun elektrikli bir versiyonu da olacak.”

Halen Avrupa’da sunulan ya da sunulacağı paylaşılan Ford Hybrid araçlar:

 • Sedan ve Station Wagon Mondeo Hybrid – dizele güçlü bir alternatif sunan kendinden şarjlı, tam hibrit, benzinli-elektrikli güç aktarma teknolojisi içeriyor. Mondeo Hybrid Station Wagon bugün ilk kez yeni bir sportif ST-Line versiyonu ile tanıtıldı
 • Transit EcoBlue Hybrid ve Transit Custom EcoBlue Hybrid – ticari araç sahiplerine ve kullanıcılarına daha düşük işletme maliyetleri sağlamak için yarı hibrit teknolojisi kullanıyor
 • Tourneo Custom EcoBlue Hybrid – sekiz/dokuz koltuklu kapasitesi ile ticari araç müşterileri için yakıt verimliliğini artıran yarı hibrit teknoloji ile sunuluyor
 • Transit Custom Plug-In Hybrid – Ford’un 1,0 litrelik EcoBoost motorunu menzil artırıcı olarak kullanan gelişmiş bir elektrikli güç aktarma sistemi ile sunuluyor. Araç şu an çevre ve müşteriler açısından faydalarını daha iyi anlamak amacıyla Londra’da (İngiltere) deneniyor; yakında Valencia (İspanya) ve Köln’de (Almanya’da) yeni denemelerin başlaması planlanıyor

Ford’un Mustang modelinden ilham alan tam elektrikli bir performans SUV modeli, 600 kilometrelik WLTP menzili (Dünya Uyumlulaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü WLTP ile hesaplanmış) ve hızlı şarj kabiliyetiyle 2020 yılında sunulacak.

Türünün tek örneği olan 10 koltuklu Ford Transit Smart Energy Konspet minibüsü, Ford’un elektrikli araçlarda enerji verimliliğini ve sürüş menzilini daha da optimize edecek çözüm araştırmalarına yardımcı oluyor.

Elektrikli bir gelecek

Ford, müşterilerine şarja kolay erişimi olan kapsamlı elektrikli araç seçenekleri sunma ve bu araçları geliştirilmiş bağlantı ve ilgili mobilite hizmetleriyle destekleme konusunda lider olma kararlığı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Ford bu yılın başlarında yeni Focus ile başlamak üzere tüm yeni Ford modellerinin bir elektrik destekli versiyona sahip olacağını açıkladı. Buna yeni modeller ve var olan modellerin yeni versiyonları da dahil. Yarı hibrit, tam hibrit, şarj edilebilir hibrit veya tam elektrikli araç alternatiflerden biri ya da bunların bir kombinasyonu sunularak, tüm otomotiv üreticileri arasında Avrupalı müşteriler için geliştirilen en kapsamlı elektrikli ürün gamlarından biri oluşturulacak.

Ford Hybrid ve tam elektrikli modeller, müşteri beklentilerini aşmak ve farklı araçlara yönelik çeşitli işletim kurgularını yansıtmak amacıyla performans ve kabiliyetleri özelleştirmek için çeşitli güç aktarma teknolojilerinden ve teknik çözümlerden yararlanıyor.

Örneğin, kayış ile tahrik edilen entegre marş motoru /  jeneratörden alınan tork desteği, daha yüksek güç, uyum ve yakıt verimliliği sağlayarak Fiesta ve Focus EcoBoost Hybrid aile otomobillerinde benzinli motorla dinamik sürüş keyfini artıracak. Transit Custom ve Tourneo Custom dahil EcoBlue Hybrid modellerinde, bu teknoloji dizel motorların yakıt verimliliğini daha da geliştirmek için kullanılmaktadır.

Hem yeni Kuga Plug-In Hybrid hem Explorer Plug-In Hybrid SUV modellerinde daha yüksek yakıt verimliliği ve sıfır emisyonlu sürüş kabiliyeti için benzinli motor, ana şebekeden şarj edilebilen batarya ve elektrikli motor ile kombine ediliyor. Kuga, optimize edilmiş yakıt tasarrufu için her iki güç kaynağını birleştiren güç dağıtımlı hibrit şanzımandan yararlanırken Explorer, maksimum römork çekme kapasitesi için motorun tam gücü ile elektrikli motoru kombine edebilen paralel hibrit bir mimari kullanıyor.

Transit Custom Plug-in Hybrid ve Tourneo Custom Plug-In Hybrid modellerinin seri hibrit yapılandırması, şebekeden şarj edilebilen batarya ve elektrik motoru konfigürasyonunu uygulamaya göre adapte ederken lastiklerle hiçbir fiziksel bağlantı olmadan bataryayı şarj etmek için sadece verimli yakıt tüketen benzinli motordan yararlanıyor.

Mondeo Hybrid modelinde kullanılan, kendini şarj eden tam hibrit teknolojisi de özellikle şehirde ve dur-kalk sürüş durumlarında elektrikli sürüş kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Güç aktarma organı, menzil endişesinin yanı sıra müşterilerin bataryayı şarj etmek için harici güç kaynağı kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.

Ford’un gelecekteki tüm elektrikli araçları, kablosuz güncellemeler için gelecek nesil bağlantı ile sunulacak ve IONITY hızlı şarj istasyonları ağı tarafından desteklenecek. Ford, 2020 yılına dek Avrupa’nın önemli noktalarında 350 kW şarj kapasitesine sahip 400 şarj istasyonu inşa etmeyi hedefleyen IONITY konsorsiyumunun kurucu üyesidir. Bu durum, şarj sürelerinin mevcut sistemlere kıyasla ciddi oranda kısalmasını sağlayacaktır.

Ford Avrupa mühendislik bölümü direktörü Joerg Beyer, “Söz konusu elektrifikasyon olduğunda tek ve standart bir çözüm yok zira her müşterinin koşulları farklı. Ford’un çeşitlilik içeren güç aktarma organları stratejisi, müşterilerimizin elektrikli araç deneyimlerini daha kolay ve daha keyifli hale getirmek için doğru çözümü bulmalarına yardımcı olacak şekilde geliştirildi,” diye belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz