Alman gezgin, lastiklerini değiştirmek için binlerce km yol yapıp İzmir’e geldi!

70 yaşındaki Alman gezgin Heinz-Günter Gondert, karavanı ile 36 bin km’den fazla yol kat etti. Gezgin, lastiklerini değiştirmek için yaklaşık 2 bin km yol yaparak İzmir’deki Continental bayisi Batı Lastik’e geldi. Gondert, burada ilk kez yedek lastiklerle birlikte altı lastiğini birden değiştirdi.

70 yaşındaki Alman gezgin Heinz-Günter Gondert, karavanı ile 15 Mayıs’ta Letonya’nın Riga kentinden başlayarak Çin ve Gürcistan’ın Batum şehrine kadar 170 gün süren bir 36 bin km’lik yolculuğa çıktı. Maceracı gezgin Asya’daki son durağında yaklaşık 2.000 km’lik yol daha yapıp karavanının lastiklerini değiştirmek için İzmir’deki Continental bayine geldi.

Türkiye’ye geçmişte aracıyla birçok kez seyahat ettiğini ve lastiklerini değiştirmek için geldiği Continental’in bayisi Batı Lastik’ten aldığı son hizmetten çok memnun kaldığını söyledi. Gondert, “İki yedek lastikle yolculuğuma başladım. Şimdi burada Batı Lastik’ten 14.00R20 HCS Continental marka 6 yeni lastik alacağım. İlk kez 6 lastiği birden değiştiriyorum. Batı Lastik’in hizmetinden çok memnun kaldım, özellikle balans ayarlarından. Benim için güvenlik ve konfor nedeniyle lastiklerin yolda sorunsuz bir şekilde hareket etmesi çok önemli.” dedi.

Gondert, Türkiye ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Karavan ile seyahat sayesinde ülkeler, insanlar, kültürler ve tarih hakkında en iyi bilgiyi öğreniyorsunuz. Türkiye’yi birkaç kez gezdim. Türkiye’de cana yakın insanlara tanıştım, tarihi yerler, farklı kültürler gördüm. Mersin’in Anamur ilçesini uzun süre önce ziyaret etmiştik. Burada itfaiye görevlisi lastiklerimi değiştirmem için bana yardımcı olmuştu. Bu unutmayacağım çok güzel bir anıydı. Gittiğimiz en güzel yerin hangisi olduğunu söylemek zor. Çünkü hemen hemen gittiğimiz her yerde sıcak insanlara tanıştık, sıcak insanların olduğu her yer de bence güzel yer. Kısacası tüm dünya bizim için en güzel yer. Tabii ki Türkiye’de de beni sıcak şekilde karşılayan çok insanla tanıştım.”

Gondert, bu tarz seyahat yapmak isteyenlere ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Öncelikle sağlık durumunuzun iyi olması gerekiyor. Böyle bir gezi yüksek derecede dikkatin yanı sıra iyi giysi, harita ve ilaç gibi ekipmanlar da gerektiriyor. Aracınız veya karavanınız iyi bir bakımdan geçmiş olmalı ve her türlü yol şartına uygun, en az iki yedek lastikle yola çıkmalısınız. Benim tercihim Continental’in 14.00R20 HCS lastikleri oldu. Eski araçlar bu tarz zorlu ve uzun yolculuklarda teknik sorunlar çıkarır. Ayrıca aracınızda birkaç gün bağımsız bir şekilde yaşayabilecek durumda olmalısınız. Yani su, elektrik ve yedek yakıtınız olmalı. Bir diğer önemli nokta ise doğru lastiğin seçimi. Yaptığımız seyahatte tüm araziler için uygun, sağlam, çok yönlü bir lastiğe ihtiyacım vardı. Yollarda oldukça yüksek hızdan çok (en fazla 90 km/h) sert, taşlı ve engebeli yollarda kullanabileceğim lastikleri tercih ettim. Kış şartlarını yani çekiş gücünü de unutmamak gerekiyor. Continental 14.00R20 HCS benim tüm bu beklentilerimi karşıladı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz