Orman Yangınlarıyla Mücadelede Özel Araçlar: Allison Tam Otomatik Şanzıman Donanımlı Tatra Force

Alman federal eyaletleri Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern, 2022 yılında Allison 4500 Serisi tam otomatik şanzıman donanımlı Tatra Force şasisine sahip toplam 46 yeni orman tipi itfaiye arazözünü (TLF-W BB) filosuna katıyor. Başarılı test sürecinin ardından ilk araç, Çek üreticinin fabrikasında Kolkwitz Belediyesi itfaiye teşkilatına teslim edilirken diğer araçların teslimatı da en kısa zamanda gerçekleştirilecek. LSTE (Yangın ve afetten korunma için devlet okulu ve teknik tesisi) Brandenburg ile belediye itfaiye teşkilatlarının temsilcileri, maksimum sağlamlık, arazide hareket kabiliyeti ve orman yangını operasyonlarında yüksek performans sağlamak üzere bu araç konfigürasyonunu tercih ediyor.

Alman federal eyaletleri Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern, orman yangınlarıyla mücadele için itfaiye ekipmanlarına yatırım yapıyor. Geniş ormanlık alanları bulunan her iki eyalette son yıllarda çok sayıda ve bazıları yıkıcı büyüklükte olan orman yangınları yaşandı. Eski askeri eğitim ve askeri mühimmat alanları ile İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan eski mühimmat depoları mirasının bulunması, yangınla mücadele çabalarını önemli ölçüde engelliyor. Avrupa çapında gerçekleştirilen bir ihale ile LSTE Brandenburg ve Brandenburg eyaletinin merkez polis teşkilatı, iki federal devletin içişleri bakanlıkları adına Tatra Force 815-7 4×4 şasili, Euro 6 motor, THT üstyapı ve Allison 4500 Serisi tam otomatik şanzıman donanımlı 46 adet araç sipariş etti. Yeni itfaiye araçları, engebeli arazide çıkan yangınlarla mücadele etmek için özel olarak tasarlandı ve mevcut itfaiye araçlarını tamamlamak üzere filoya katıldı.

LSTE, aracın sağlamlığını, arazide kullanım kabiliyetini ve gücünü en üst düzeye çıkarmak, aynı zamanda mürettebat için gelişmiş kontrol ve konfor sağlamak için bu özel araç kabiliyetlerine ihtiyaç duyuyordu. 18 tonluk bir kamyonu aşırı engebeli arazide hızlı ve verimli bir şekilde kullanmak, motor gücünün ve torkunun tekerleklere tam olarak aktarılmasını gerektiriyor. Allison’ın patentli tork konvertörü ve kesintisiz tam güç vites geçişleri ile tam otomatik şanzımanı, mükemmel ivmelenme ve kesintisiz çekiş gücü sağlıyor.

LSTE Teknoloji Müdürü Maurice Kuhnert, açıklamasında; “Kesinlikle tavizsiz performans ve güvenliğe itimat ediyoruz. Sürücüler, araçların performansına güvenebilmeli ve her zaman kontrol edebilmeli. Tam otomatik şanzıman, gönüllü acil servislerimizin işini çok daha kolaylaştırıyor. Akıllı şanzıman sistemi, vites geçişlerine otomatik karar veriyor ve sürücüyü hem yolda hem de arazide destekliyor” diye belirtti.

Tatra Force 815-7 4×4, Çek üstyapı üreticisi THT Polička’dan Brandenburg TLF-W üstyapısında, Euro 6 emisyon standardında 6 silindirli dizel motor ve Allison 4500 Serisi tam otomatik şanzıman donanımına sahip. 291 kW (390 bg) gücünde bir Cummins motorla çalışan 18 tonluk kamyon, 100 km/sa (62 mph) maksimum hıza (sınırlı) ulaşıyor. Dört tekerlekten çekiş, arazide her zaman yüksek hareket kabiliyeti sağlıyor. TLF-W’nin 110 cm’lik suda hareket kabiliyeti (ve 110 cm derinliğe kadar sulardan geçebilme) ve %78’lik (yaklaşık 38 dereceye eşdeğer) muazzam bir yüksek eğim tırmanma kabiliyeti bulunuyor. 4.800 litre kapasiteli su ve ek olarak 180 litre köpük tankına sahip. Pump and roll yeteneği, araç hareket halindeyken aynı anda söndürme işleminin devam etmesini sağlıyor.

LSTE Teknoloji Müdürü Maurice Kuhnert, “Son yıllarda bu güçlü özel araçlara ihtiyaç duyduğumuz büyük orman yangınlarında artış yaşadık. Brandenburg’daki 1,09 milyon hektarlık ormanlık alan, eyaletin toplam yüzölçümünün yaklaşık %37’sini kaplıyor. Büyük bir kısmı, iklim değişikliği dikkate bile alınmadan zaten yüksek yangın riskli olarak kabul ediliyor. Bu doğrultuda yeni TLF-W araçlarımızın yangınla mücadelede daha etkili olmasını ve acil müdahale operasyonlarımızı rahatlatmasını bekliyoruz” dedi.

Allison 4500 Serisi™ tam otomatik şanzıman, acil durum araçlarının gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanıyor.

Allison Transmission Bölge Satış Müdürü Stephan Marker, “Araçların kolay kullanımı ve sarsıntısız sürüş özelliği, sürücülerin işini son derece kolaylaştırıyor. Vites değiştirmek zorunda kalmıyorlar ve tamamen görevlerine konsantre olabiliyorlar. Allison’ın patentli tork konvertörü, kalkış ve ivmelenme sırasında motor torkunu arttırıyor. Vites geçişlerinde çekişte kesinti yaşanmıyor ve tekerleklere kusursuz bir güç aktarımı sağlanıyor” diye belirtti.

Üstyapı ve pompa ekipmanının entegrasyonu, bir yangınla mücadele aracının genel verimliliği için de çok önemli. Tatra’nın Almanya distribütörü Friedrich GmbH und Co. KG’nin Satış Müdürü Lars Friedrich, “Güç aktarma sisteminde Allison şanzımana sahip olmak, şasi, üstyapı ve pompanın birlikte verimli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Ayrıca tork konvertörlü şanzıman, tam güçte vites değişikliğine izin vererek Cummins motorlarının tam torkunu açığa çıkarmasını mümkün kılıyor. Sonuç olarak Tatra Force şasisi, acil durum araçlarına tavizsiz çekiş ve hızlanma uygulayabiliyor” dedi.

Allison tam otomatik şanzımanlar, en zorlu koşullarda olağanüstü güvenilirlik ve dayanıklılık sunduğundan dünya çapında çok sayıda itfaiye teşkilatı tarafından kullanılıyor.

Allison 4500 Serisi™ tam otomatik şanzıman ve THT üstyapısına sahip Tatra Force 815-7 4×4, TLF-W modeline genel bakış

Son kullanıcı Brandenburg ve Mecklenburg-Western Pomerania
Şasi (üretici, model) Tatra Force 815-7 4×4 Euro 6
Üsyapı (üretici) THT Polička
Tatra-Distribütör Friedrich GmbH & Co. KG, Hüningsbreede 10,
46348 Raesfeld, Deutschland / Almanyawww.tatra-lkw.de
Üstyapı (model) TLF-W Type Brandenburg
Motor, emisyon standardı, motor hacmi 6-silindir dizel motor, Euro VI, 8.800 ccm
Motor gücü/ tork 291 kW (390 bg) / 1.684 Nm /1.400 dak.
Şanzıman Yangınla mücadele araçları ve retarder için vites kontrollerine sahip Allison 4500 Serisi™ şanzıman  
Yangın söndürme maddesi 4800 litre su, 180 litre köpük tankı 
  TLF-W Brandenburg ekipmanlarına genel bakış: Pompa THT PJA 2000, FPN 10-2000 olarak Sökülebilir tavan kulesi, uzaktan kumandalı ön taret, ek farlar ve ek LED farlar, CTIS lastik basıncı kontrol sistemi, basınç orantılama sistemi, kendini kurtarma dişlisi ve isteğe bağlı pnömatik ışık direği ve kendini koruma nozulu   Spesifikasyonlara ve müşteri gereksinimlerine göre yük kapasitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz