PETLAS’tan, Bayram Yolunda Güvenli Yolculuk için Öneriler
BAYRAMDA GÜVENLİ BİR YOLCULUK İÇİN

Kurban Bayramı’nı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, karayollarında yol ve yolcu güvenliği konusu özellikle önem kazanıyor. Türkiye’nin yerli lastik markası PETLAS, Bayram döneminde ve tatil yolunda güvenli yolculuk için öneriler yapıyor. Yaz koşullarına uygun lastik kullanımı için kış lastiklerinin yaz lastikleriyle değiştirilmesi, diş derinliği 4 mm’nin altında olan lastiklerle yola çıkılmaması özellikle öneriliyor.

Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı, aile ziyaretleri ve tatil için uygun bir fırsat sunuyor; ancak şehirler arası yollardaki trafik yoğunluğu ve buna bağlı olarak kaza riskleri de artış gösteriyor. Öte yandan, tatil sezonu boyunca tatile gidiş ve tatilden dönüş için uzun yolculukların daha fazla görüldüğü Haziran – Eylül arası dönemde, karayollarında yol ve yolcu güvenliğinin önemi daha da artıyor. İstatistiklere göre, Türkiye’de trafik kazalarının yüzde 40’ının, “Tatil Mevsimi” olarak algılanan Haziran-Eylül ayları döneminde meydana geliyor.

AKO Grup şirketlerinden, Türkiye lastik sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli lider markası PETLAS, sorumluluk ilkesiyle bayram döneminde ve tatil yolunda güvenli yolculuk için öneriler sundu. Tatil Sezonu olarak bilinen Haziran – Eylül arası dönemde yükü artan karayollarında, özellikle Bayram döneminde güvenli yolculuk için önerileri, AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün aktardı.

Tam kapanmanın, toplum sağlığına olumlu etkisine değinen Erkal Özürün, “Öncelikle halkımızın Kurban Bayramı’nı kutluyor ve tüm insanlık için sağlıklı günler diliyoruz. Kapanma döneminde devlet ve millet olarak birlikte yüklendiğimiz sorumluluk ve özellikle de yurt çapında aşı yayılımında olumlu gelişmeler sayesinde, halkımız özlediği yakınlarını görmek ya da özlemini çektiği tatil günlerini yaşamak için yollara çıkabiliyor. Ancak, karayoluyla yapılan tatil yolculuklarının kendimiz, sevdiklerimiz ve yoldaki diğer kişiler için güvenli olması önem taşıyor. Yol güvenliği, araçların yere temas noktası lastiklerden başlıyor” dedi.

Havaların ve yolların ısındığı yaz koşullarına uygun lastik kullanımına dikkat çeken Erkal Özürün, bu konuda şunları söyledi: “Yaz tatiline nasıl kışlık palto ile gitmiyorsak, yaz yollarına da kış lastiği ile çıkmamamız gerekiyor. Yaz aylarında ısınan zemine uygun olmayan lastikler, araçlarda güvenlik riski oluşturur. Öte yandan güvenli bir seyahat için, yola çıkmadan önce aracınızın lastiklerini mutlaka kontrol edin. Lastiklerin aşınma derecesi, lastik dişlerinde kendini gösterir. Dişleri 4 mm’nin altındaki lastiklerle kesinlikle yola çıkmayın. Tüketicilerimize, bayilerimizde sosyal mesafeyi koruyarak, sağlıklarını riske atmadan, kış lastiklerinizi yaz lastikleriyle değiştirme ve lastik kontrolü hizmeti sunuyoruz. Tüketicilerimize güvenli lastik değişimi için sıkışıklığın yaşanmaması adına randevulu hizmet almalarını, servislerimize lastik değişimi için geldiklerinde maske kullanmalarını, gerekli sosyal mesafeyi korumalarını öneriyoruz.”

Güvenli Yolculuk için Dikkat Edilmesi Gerekenler:

AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, güvenli yolculuk için önerilerini şöyle sıraladı:

  • Kış lastiklerini yaz lastikleriyle değiştirin. Diş derinliğinin 4 mm’nin altında olan lastiklerle yola çıkmayın.
  • Lastiklerin hava basıncını mutlaka kontrol ettirin. Uygun olmayan lastik basıncı yakıt sarfiyatını artırırken yol tutuşunu düşürür.
  • Aracın periyodik bakımını aksatmayın. Fren balataları, fren hidroliği ve motor yağı seviyesini kontrol ettirin.
  • Akünüzü kontrol ettirin. Özellikle yeni nesil araçların elektronik aksamları akü nedeniyle devre dışı kalabilir ve sizi yolda bırakabilir.
  • Aracınızdaki stepne, kriko, reflektör ve çekme halatını kontrol edin.
  • Farlar, stop lambaları ve silecek suyunun kontrolden geçirin.
  • Aracın yasal yükümlülüğü olan araç muayenesi ile zorunlu trafik sigortası tarihlerini kontrol etmeyi unutmayın.

2 Saatte Bir Molayı İhmal Etmeyin
Güvenli sürüş ve sorunsuz bir yolculuk için 2 saatte bir 15 dakikalık molalar verilmesinin uzmanlarca önerildiğini ifade eden Erkal Özürün, “Bunun yanı sıra, emniyet kemerinin tüm yolcularca takılması gerekiyor. Kendimizin ve sevdiklerimizin güvenli açısından bu önemli. Ayrıca, 12 yaşından küçük çocukların da yaşına uygun çocuk koltuğu veya yükseltici ile emniyet kemerini mutlaka takmaları gerekiyor” dedi.

Acil Durumlarda Neler Yapılmalı? Tüm kontroller yapılsa da sürücüler zaman zaman yolculuk sırasında kötü sürprizlerle karşılaşabiliyor. Bu durumlarda ilk olarak güvenlik önlemlerinin alınması hem yolcular hem de seyir halindeki diğer araçlar için önemli rol oynuyor. Olası bir acil durum anında aracın güvenli bir yere çekilerek dörtlü ikaz lambalarının yakılması ve diğer araçların durumdan haberdar edilmesi için uygun bir güvenlik mesafesine reflektör konulması gerekiyor. Giderilemeyecek bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaline karşın yola çıkarken, yetkili servisin numarasını not etmek oldukça önem taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz