AKO Grup Türkiye’nin En Büyük 100 Sanayi Şirketi Arasında Yükselişini Sürdürüyor

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup, amiral gemisi PETLAS ve diğer markalarının performanslarıyla Fortune 500 Türkiye sıralamasından yükselişini sürdürüyor. Fortune 500 Türkiye 2020 sıralamasında yerini bir önceki yıla göre 27 sıra yukarı taşıyan AKO Grup, 95. sıraya yükseldi ve ülkemizin en büyük 100 kuruluşu arasında yer aldı.

Basın Bülteni – 5 Temmuz 2021

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup, grubun amiral gemisi PETLAS’ın yanı sıra, bünyesinde faaliyet gösteren diğer sanayi kuruluşları AKO Akü, AKO Jant ve AKO Lastik Kaplama’nın yüksek performansı ile, lastik distribütörlük faaliyetlerinin ve yüksek katma değerli ihracatın katkısı ile,  Fortune 500 Türkiye 2020 sıralamasında yerini bir önceki yıla göre 27 sıra yukarı taşıdı.

Ülkemizin en büyük 100 kuruluşu arasında yer alan AKO Grup, 3,9 milyar TRY’nin üzerindeki performansı ile Fortune 500 Türkiye Net Satışlara Göre İlk 100 Sıralamasında 95. sıraya yükseldi. AKO Grubun 2005 yılından bugüne dek 5 milyar TRY’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdiği, PETLAS da, İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 82., Brand Finance Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markaları 2021 raporunda da 59. sırada yer almış ve 2020 yılında lastik sektöründe sıralamadaki yerini en fazla yükselten marka olma başarısı göstermişti.

AKO Grubun, tüm iştiraklerinde Ar-Ge alanındaki yatırımlar, organizasyonel ve endüstriyel yatırımların yanı sıra, marka yatırımlarına da önem verdiğini söyleyen AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, “AKO Grup, yerli sermaye, yerli Ar-Ge ve mühendislik, yerli üretim gücü ile Türkiye’nin milli sanayi gücü kimliğini gururla taşıyor. Ülkemizin yanı sıra, dünyanın yüzü aşkın ülkesinde rekabet gücümüz her gün artış gösteriyor. Her başarımız bizlere gurur veriyor; daha da iyi olma azmimizi ateşliyor. Bu başarıyı, tüm AKO Grup çalışanları, iş ortaklarımız, markamızı tercih eden tüketicilerimiz, kurumsal müşterilerimiz ve milletimizle paylaşıyor ve onlara teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. Bu yıl 14’üncüsü açıklanan ve Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Türkiye Araştırması, finansal kurumlar ve holding dışındaki tüm sektörleri kapsayan bir değerlendirme ile gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz