MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. 2022’de her alanda başarılara imza attı

Hem seyahat hem de şehir içi otobüsleriyle ödülleri toplamaya devam etti

Seyahat otobüsünde pazar payını koruyan MAN, şehir içi otobüs satışında ise önemli bir başarıya imza attı

Seyahat otobüslerindeki başarısını şehir içi otobüslerinde de sürdüren MAN, 2022’de prestijli ödülleri toplamaya devam etti. ‘iF International Forum Gold Award 2020’ sahibi MAN Lion’s City E, 2022’de kalitesini yeni bir ödülle taçlandırdı. Lion’s City E, yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımıyla Hannover’de düzenlenen ‘Stars of the Year’ etkinliğinde, ‘Bus of the Year 2023 – Yılın Otobüsü’ seçildi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, “‘Coach of the Year 2020’ ve ‘Sustainable Bus Award 2022’ ödüllü yolculuğu keyfe dönüştüren Lion’s Coach otobüslerimiz; tasarım, konfor, ekonomi ve güvenlik özellikleri ile bu yıl da ülkemizin her köşesindeki seçkin firmaların öncelikli tercihi olmaya devam etti. MAN olarak, 2022’de seyahat otobüsü pazarında pazar payımızı korumanın yanında, şehir içi otobüslerimizin satışlarında da büyük başarılara imza attık. 2022 yılında 130’a yakın şehir içi otobüsü satışı ile Belediye Otobüsü pazarında yaklaşık yüzde 15’lik pazar payımız ile başarımızı kanıtladık. Ayrıca üstün özellikleri ile fark yaratan yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid de şehir içi ulaşımına getirdiği birçok yenilik ile iddiasını ortaya koyuyor” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, 2022 satış stratejileri ile 2023 hedefleri hakkında şunları söyledi:

MAN Lion’s City E, 2022’de kalitesini ödülle taçlandırdı

Üstün nitelikleri ile pazara çıktığı günden bu yana adından sıkça söz ettiren ve ‘iF International Forum Gold Award 2020’ ödülünü alan MAN Lion’s City E, yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımıyla bu yılda da yine haklı başarısı ile ödülleri topladı. Bu sene Hannover’de düzenlenen ‘Stars of the Year’ etkinliğinde, ‘Bus and Coach of the Year’ jürisi; çevre dostu ve tamamen elektrikle çalışan şehir otobüsü Lion’s City E’yi ‘Bus of the Year 2023 – Yılın Otobüsü’ olarak seçti. Bu ödülle MAN Lion’s City E, yüksek standartlardaki kalitesini bir kez daha tescillemiş oldu.

Avrupa’nın 5 büyük otobüs üreticisinin, uluslararası bir otobüs karşılaştırması yapmak adına İrlanda’ya davet edildiği organizasyonda, sayısız test ve uzun teknik tartışmalarla geçen bir haftanın ardından jüri kararını MAN Lions’ City E’den yana verdi. Jüri başkanı Tom Terjesen ‘Yeni MAN Lion’s City 12E, çığır açan bir tasarıma, yüksek düzeyde konfora ve çok sessiz bir iç mekâna sahip. MAN, tasarımın başından sonuna kadar elektrikli mobiliteye odaklanmış ve bu sayede harmoni sağlanmış, ‘elektrikliye dönüştürülmüş bir dizel araç olmamış’ diyerek, Lion’s City E’nin başarısını takdir etti.

Çevre dostu Lion’s City E etkili bir menzile sahip

3 varyantlı, 10.5, 12 ve 18 metre olarak tasarlanmış MAN Lion’s City E, 640 kWh kapasiteye kadar çıkabilen Lityum İyon akü modülü ile normal sürüşte yaklaşık 350 Km, eBus Efficiency Run çerçevesinde ise 550 Km menzile kadar ulaştı. Her frenleme işleminde enerjisini geri kazanarak, menzil uzatabilen Lion’s City E, bu sayede verimlilik konusunda da fark yaratmış oldu. Lion’s City E, şehir içi ulaşımda oldukça önemli olan bu etkileyici menzil sayesinde, şarj istasyonlarının konumu ve optimizasyonu konusunda da kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. MAN olarak; 0 emisyon ile çevre dostu motora sahip olan Lion’s City E otobüsü ile, ilerleyen süreçlerde Türkiye’nin önde gelen büyükşehir belediyeleriyle de iş birliği yapmayı hedefliyoruz.

MAN otobüsleri tasarım ödülüne doymuyor

Bununla birlikte şehir içi otobüslerimiz gerek tasarımları gerekse de üstün nitelikleri ile bu yıl ödüllere abone oldular. MAN Lion’s Intercity LE “Ürün/Otomobil/Araç” kategorisinde, sektörün tasarım alanındaki en prestijli ödülü olan ‘iF Design Award 2022’ ödülünü alarak, gözleri üstüne çekti. 57 ülkeden 11.000’den fazla projenin katıldığı yarışmada Lion’s Intercity LE, jürinin oy çoğunluğunu alarak farkını ortaya koydu. Lion’s Intercity LE, işlevselliği ve şıklığı bünyesinde barındıran eşsiz tasarımıyla, dizayn alanındaki başarılı karnesinin hakkını verdi. Bu yılki iF Design Award’ın yanı sıra 2016’ MAN Lion’s Intercity, 2017’de NEOPLAN Tourliner, 2018’de MAN Lion’s Coach, 2019’da MAN Lion’s City ve 2020 yılında ise tamamen elektrikli MAN Lion’s City E, bu ödüle layık görülmüştü. Bu ödüller MAN’ın gerek seyahat gerekse de şehir içi otobüslerindeki başarısını açıkça ortaya koyuyor.

Şehir içi otobüs satışlarında büyük başarı yakaladık

Seyahat otobüsü firmaları, bu yıl 2021 yılından daha verimli bir sezon geçirdiler. 2022 yılı özellikle yaz sezonunda bir önceki yıla göre, otobüs ile seyahat eden yolcu sayısında ve bilet fiyatlarında ciddi artış yaşandı. Yaşanan bu artış da etkisini hemen yeni yatırım talebi olarak gösterdi. Türkiye Seyahat Otobüsü pazarı bir önceki seneye göre yaklaşık yüzde 50 büyüyerek, 580 adede ulaştı.

Firmalar, özellikle 2022 yılının 2’nci yarısında yatırımlarını hız verirken, yaşam boyu ürün maliyeti ve stoklarda araç bulunması daha da önem kazandı. Pazarda pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılara rağmen uzun bakım aralıkları ve düşük yakıt tüketimi ile MAN, bu zorlu yılda da firmalarının gözdesi olmaya devam etti. MAN, 2022 yılında seyahat otobüsü pazar payını önceki seneye göre yukarı taşıyarak, başarılı bir yıl geçirdi.

Bunun yanında şehir içi ulaşımının gözdesi olarak, sınıfında en yeni tasarıma sahip olan, ‘iF International Forum Gold Award 2020’ sahibi MAN Lion’s City E, bu sene de başarısını ‘Bus of the Year 2023’ ödülü ile taçlandırdı. Lion’s City E hem bu başarısı hem de üstün nitelikleri ile ülkemizin önemli Büyükşehir Belediyelerinde şehir içi ulaşımda görev alarak, halkımıza hizmet vermeye başladı.

MAN olarak, 2022’de seyahat otobüsü pazarında pazar payımızı korumanın yanında, şehir içi otobüslerinin satışlarında ise, büyük başarılara imza attık. 2022 yılında 130’a yakın şehir içi otobüsü satışı ile Belediye Otobüsü pazarında yaklaşık yüzde 15’lik pazar payımız ile başarımızı kanıtladık.

2023 yılında da başarımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz

Pazarda bugüne kadar sürdürdüğümüz başarımızı, önümüzdeki yılda da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Beklentimiz; 2023 yılında seyahat otobüsü firmalarının özellikle ilk 5 ayda yoğun yatırım yapacaklarını, yılın 2’nci yarısında ise temkinli ve çok daha detaylı hesap yaparak, yeni yatırımlar için sezonu izleyeceklerini ve pazarın da bu senenin seviyelerinde olacağı yönünde. 2023 yılında da sadece fiyat ve kalite değil, stoklarda otobüs bulunmasının da önemli olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Otomotiv sektöründeki farklı üretim darboğazlarına rağmen MAN, bu global krizde otobüs grubunda iyi planlama ile en az üretim sorunu ile 2022 yılını geçirdi. Bu başarımızı, 2023 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Lion’s Coach 2022’de de seçkin firmaların öncelikli tercihi oldu

Seyahat sektörünün gözdesi MAN Lion’s Coach, önceki yıllarda ulaştığı başarısını bu yılda da sürdürdü. Tasarım, konfor, ekonomi ve güvenlik alanlarındaki 40’dan fazla özelliği ile sektörde fark yaratan Lion’s Coach, üstün nitelikleri ile 2022’de de yolcular ve yoldaki diğer kullanıcılar için standartları yeniden belirlemeye devam etti. LED farlar, EBA, EBS, LGS, ESP destek sistemlerini bir arada sunan Lion’s Coach, diğer birçok özelliğin yanında, yayaları algılayabilen aktif uyarılı dönüş asistanıyla, hız sınırı göstergesiyle ve otomatik trafik işareti tanıma sistemiyle de ek güvenlik sağlıyor. Tüm bu özellikler de Lion’s Coach’u sektörün seçkin firmalarının tercihi yapıyor.

MAN’ın yeni nesil kamyonları, satış sonrası kampanyaları ve aktiviteleri ile 2022 yılında sektöre damga vurdu

Yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğü müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına en ideal çözümleri sunan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği tedarik ve üretim sıkıntılarına rağmen 2022 yılında başarılarını devam ettirdi. Yıllardır Yaşam Boyu Maliyet Analizlerinden üst sıralarda çıkmayı başaran MAN, zorlu yılda araçların yakıt tüketimi başta olmak üzere tüm bakım, onarım ve sarfiyat giderlerinde, iş ortaklarına en avantajlı çözümleri sunmayı sürdürdü. MAN, bu zorlu süreçte özellikle teknolojik üstünlükleri, dijital çözümleri ve sürüş destek sistemleri ile iş ortakları lehine başarılı sonuçlara imza attı.

2022 yılında yaşanan tedarik ve üretim sıkıntılarına rağmen bir önceki yılın satış adetlerini yakaladıklarını ve 2023’e de olumlu baktıklarını vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “2022 yılı, Ağır Ticari Araç pazarı açısından talebin tarihi seviyelere ulaştığı bir yıl oldu. Ancak tedarik ve üretim konularında yaşanan sıkıntılardan dolayı pazarın, talebin altında kalacağı tahmin ediliyor. Buna rağmen 2021 yılında satış ve teslimatlarını gerçekleştirmeye başladığımız MAN’ın yeni nesil TG3 serisi ile geçen yıldan daha fazla satış adetine ulaşmış olacağız. 2023’te ise, yine hem inşaat serisi hem de çekici araçlarımızla iş ortaklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, 2022 satış stratejileri ile 2023 hedefleri hakkında şunları söyledi:

“2022 yılına, pandeminin yarattığı olumsuz koşullara ilaveten Rusya-Ukrayna savaşının ortaya çıkardığı tedarik problemleri damgasını vurdu. Sektör, Ukrayna’daki kablo tedarik tesislerinin kapanması nedeniyle büyük zorluklarla karşılaştı. Özellikle iç ve dış lojistik firmalarından kaynaklanan talep karşılanamayacak seviyelere geldi ve bekleme sürelerindeki süre uzadı.

MAN olarak, bu zorlu piyasa süreçlerinden üretim teknolojilerimiz ve esnekliğimiz ile çıkmayı başardık ve hızlı bir toparlanma süreci yaşadık. Yılın ikinci yarısından itibaren iş ortaklarımıza yoğun teslimatlar yaparak, pazardaki iddiamızı ortaya koyduk. TGX 18.510 ve TGX 18.470 çekici araçlarımız, lojistik firmalarının ilk tercihi haline gelirken, TGS serisi araçlarımız ile de inşaat grubunda tercih edilen marka olduk.

2022, ağır ticari pazarının büyüdüğü bir yıl oldu

Ticari Araç İthalatçıları Derneği’nin (TAİD) verilerine göre, Kasım ayı sonu itibariyle 27.000 adeti geçen 16 ton üzeri ağır ticari araçlar pazarı, bu sayı ile 2015 yılından sonraki en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Üretim tarafında yaşanan sıkıntılara rağmen hız kesmeden artan talep, 2022’nin, son 10 yılın en yüksek ikinci pazar rakamına doğru koşacağına gösteriyor.

Son birkaç aydaki kur ve finansman bulma konusunda yaşanan dalgalanmalar bile pazarın yukarı yönlü seyrine olumsuz bir etki yapamadı. 2023 yılında da talebin benzer seviyelerde devam edeceğini öngörüyoruz. Yılın ikinci yarısında ülkemizdeki seçim sonrası ekonomik durum ve şartlara bağlı olarak, üretim kapasitelerinin de pozitif gelişim göstereceğini ve yıl sonuna doğru da arz ve talep dengesinin bulunacağını düşünüyoruz.

Lojistikte en çok tercih edilen markalardan biri olduk

TGX 18.510 ve TGX 18.470 serisi çekici araçlarımız 2022 yılında gösterdikleri saha performansları ile iş ortaklarımıza işletme maliyetleri açısından çok önemli avantajlar sağladı. Özellikle yakıt ekonomisi ile ön plana çıkan araçlarımız, MAN’ı hem yurt içi hem de uluslararası lojistik firmalarının en çok tercih ettiği marka konumuna getirdi.

Bununla birlikte 2022 yılında, satış ve servis ağımıza yeni noktalar ekleyerek, müşteri memnuniyetimizi artırmak adına önemli adımlar attık. Kocaeli ve Kayseri’de yeni satış ve servis noktalarımızı bünyemize kattık. Ayrıca 2023 yılı başında da Antalya’da yeni bir satış ve servis noktasının MAN bünyesinde yer alması için hazırlıklarımızı tamamlanmak üzereyiz. Bu gelişmeler neticesinde geçtiğimiz 2 yıl içerisinde toplamda 4 yeni satış ve servis noktasını müşterilerimizin hizmetine sunmuş olduk.

İş Ortağımız olarak gördüğümüz değerli müşterilerimiz için, bu dönemde hazırlamış olduğumuz zengin içerik ve uygun maliyetli Bakım Paketi kampanyamız ile sadece satış anında değil, sürecin tamamında onlarla birlikte olduğumuzu bir kez daha hissettirdik.

2022 yılında, büyük lojistik firmalarına yaptığımız filo satışlarının yanında, bireysel kullanıcılara da ulaşarak, en uygun donanım ve teknik özelliklerdeki paketlerimiz ile ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri sunduk. Yaptığımız garaj ziyaretleri, teslimat aktiviteleri ve eğitim faaliyetlerimiz ile bu alanlarda da MAN’ın gücünü ortaya koyduk. Yine daralan inşaat grubu araç pazarında da pozisyonumuzu korumayı başardık. Çok önemli firmaların büyük projelerinde, alt yapı işlerinde en zorlu yol ve yük şartlarında MAN olarak, yerimizi aldık. 2023 yılında gerçekleşecek büyük projelerde de var olmaya, iş ortaklarımıza zor işlerinde destek olmaya devam edeceğiz.

IAA 2022 fuarında elektrikli çekicimiz ile sahne aldık

Ayrıca bu yıl yine küresel organizasyonlarda MAN olarak, yerimizi aldık. Eylül Ayında Hannover’de düzenlenen sektörün en prestijli etkinliği olan IAA fuarında, yeni teknolojilerimizi, dijital çözümlerimizi ve en yeni araçlarımızı takipçilerimizle buluşturduk.

100 Milyon Euro Ar-Ge yatırımı ile geliştirilmiş olan ve seri üretimine 2024 yılında başlanacak olan elektrikli çekicimiz fuar alanında en çok beğeni alan araçlardan bir tanesi oldu. Tek şarj ile 600-800 Km arası menzile ulaşabilen yeni elektrikli aracımız, sadece 45 dakikada yüzde 80’lik şarj olma yeteneği ile fuarda hem fark yarattı hem de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

MAN HTA, 2022 YILINDA İYİ BİR SINAV VERDİ

“Pandemi ve ÖTV indirimi ile artan
karavan talebini 4X4 TGE’lerle karşıladık”

MAN hafif ticari araçlar; pandemi, savaş ve cip krizinin ortaya çıkardığı zorluklara rağmen tüm imkanlarını paydaşları için seferber ederek, riskleri minimize etti.

2022 yılında zorluklara rağmen başarılı bir sınav verdiklerini belirten MAN Hafif Ticari Araçlar (HTA) ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, “Bu zorlu süreçte tüm imkanlarımızı müşterilerimiz ve paydaşlarımız için seferber ettik. Özellikle ürün gamımızı hem ürün ve donanım paketleri ile zenginleştirmeye odaklandık. Bu sayede karlılık ve pazara yeni ürün sunma noktasında önceki yıllara göre nispeten iyi bir seneyi geride bıraktık.

Bunun yanında pandemi ile başlayan ve ÖTV miktarının düşürülmesi ile iyi bir ivme yakalayan karavan talebine karşılık da ürün gamımıza farklı ebatlardaki 4X4 TGE araçlarımızı ekleyerek, hızlı bir şekilde karşılık verdik” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan MAN Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, 2022 yılındaki performansları ve 2023 yılına ilişkin hedef ve beklentileri hakkında şunları söyledi:

Öngörülmesi zor bir yılda iyi bir sınav verdik

“2022 yılına baktığımızda öngörülmesi ve planlanması çok zor bir yılı geride bıraktık. 2022 yılı genel anlamda; pandemi süreci ile başlayan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile dünyaya şok dalgalarının yayıldığı ve otomotiv sektöründe çip krizi neticesinde ortaya çıkan arz talep dengesizliğinin etkili olduğu bir yıl oldu.

Yıl içerisinde ticari araç pazarını etkileyen pek çok gelişme yaşandı. Bazılarının etkileri sınırlı ve kısa olmasına karşın, özellikle çip krizinin başı çektiği tedarik problemleri gibi sıkıntıların etkileri kısmen daha büyük oldu. Yıl sonuna yaklaştığımız bu günlerde bile bunun pazara etkilerini halen görebiliyoruz.

Tüm imkanlarımızı paydaşlarımızın kullanımına sunduk

Biz de tedarik sorunlarının yarattığı üretim düşüşlerine karşı planlarımızı yeniden revize ederek, yolumuza devam etmeye çalıştık. Özellikle müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın zorlu süreçte karşı karşıya kaldıkları riskleri minimize etmelerini sağlayacak hızlı aksiyonlar aldık. Şu anda yaşadığımız zorluklara rağmen geriye dönüp baktığımızda MAN HTA olarak ve ekip olarak iyi bir performansı ortaya koyduğumuzu söyleyebilirim. Bu süreçten başarılı bir sınav vererek çıkmamızın altına yatan en önemli başarı faktörü şüphesiz; tüm paydaşlarımızla samimi ve karşılıklı güvene dayanan yakın iletişimimizdir. Ortaya çıkan tüm riskleri bertaraf etmek ya da bu risklerin etkilerini minimize etmek için tüm alternatifleri masaya koyarak, paydaşlarımıza proaktif çözümler sunduk. Elimizdeki tüm imkanları seferber etmenin yanında, bu imkanları aynı zamanda sonuna kadar kendilerinin kullanımına açtık.

Pandemi ve ÖTV indirimi karavana olan ilgiyi artırdı

2022 yılında her ne kadar hafif ticari araç pazarı, beklenen satış adetlerinin altında kalsa da MAN olarak, karlılık ve pazara yeni ürünler sunma noktasında önceki yıllara göre nispeten iyi bir seneyi geride bıraktık. Bu dönem özellikle ürün gamımızda eksik parçaları tamamlamak ve daha önce piyasaya sunamadığımız ürün ve donanım paketlerini daha da zenginleştirmeye odaklandık. Özellikle karavanda uygulanan ÖTV miktarının düşürülmesi, pandemi sonrası insanların kalabalıktan kaçınma ve doğaya yakın olma beklentileri ile birleşince karavana olan talep de arttı. Pazarda oluşan bu yeni talebe, ürün gamımıza eklediğimiz farklı ebatlardaki 4X4 TGE araçlarımız ile hızlı bir şekilde karşılık verdik. Şu an için müşterilerimiz 9,3 m3’ten 17,5 m3’e kadar 4X4 panelvan ve farklı şasi boylarındaki 4X4 şasi TGE araçlarımızı; TopLion (Yüksek Donanım Paketi) donanım paketi ayrıcalığı ve otomatik ya da manuel şanzıman seçenekleri ile alabiliyorlar.

Hayallerindeki karavan için 4X4 TGE’leri tercih ediyorlar

Müşterilerimiz tüm bu özelliklere sahip MAN TGE araçlarımızı hayallerine en uygun karavanı yapmak için tercih ediyorlar. 4X4 alanında yalnızca ürünlerimiz ile değil, köklü bir kamyon üreticisi olmamızın ayrıcalığı ve yıllara yayılan saha tecrübesine sahibiz. Bu nedenle gerek tüm ihtiyaçlara cevap veren araçlarımız gerekse de arazi koşullarında eksiksiz sunduğumuz servis hizmetimiz ile sektörde fark yaratmaya devam ediyoruz. Bu farkımızda bizi sektörde tercih sebebi yapıyor.

2023 zor bir yıl olacak ama ülkemize güvenimiz tam

Türkiye önümüzdeki sene önemli bir seçime hazırlanıyor. Gerek seçimler gerekse de dünyanın içinde bulunduğu konjonktürel gelişmeler nedeniyle şimdiden sağlıklı tahminler yürütmek çok zor. Ancak tüm bunlara rağmen bizim, ülkemize güvenimiz tamdır. Türk şirketlerinin globalleşen dünyada kendilerine daha fazla yer bulacağına inanıyoruz. 2023 yılının da bu inancımızı pekiştiren bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

MAN HTA olarak, paydaşlarımızla olan yakın iş birliğimizle, markamızın gücü ve imkanlarını en doğru şekilde kullanarak, en önemlisi de üst düzey çalışanlarımızla zoru kolaya çevireceğimize ve 2023’ü bir sıçrama senesine dönüştüreceğimize yürekten inanıyoruz.”

MAN TopUsed 2022’de satışlarını
seyahat otobüsü segmentinde yüzde 80,
inşaat kamyonunda ise yüzde 10 artırdı

MAN TopUsed, kurumsallık anlayışı, hizmet kalitesi ve imza attığı yeniliklerle Türkiye ikinci el pazarında sektörün güven adresi olmaya devam etti. Pandemi sürecinde müşterilerine birçok avantajlı kampanya ile birlikte şehirlerarası otobüs pazarında 6 aydan 1 yıla kadar uzatılmış garanti ve bakım paketi sunan MAN TopUsed, yaşanan tedarik zinciri krizine rağmen satışlarını arttırmayı sürdürdü.

MAN Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, 2022 yılında yaşanan zorluklara rağmen tüm ürün gruplarında başarılı bir yıl geçirdiklerini belirterek, “MAN TopUsed olarak, 2022 yılında yaşanan zorluklara rağmen şehirlerarası otobüs satışlarımızı yüzde 80, inşaat kamyonu pazarındaki satışlarımızı da yüzde 10 oranında artırarak, yılı hedeflerimizin üstünde tamamladık” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan MAN Hafif Ticari Araçlar (HTA) ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, 2022 satışları ve 2023’e ilişkin beklentileri hakkında şunları söyledi:

MAN TopUsed olarak yeniliklerimiz ile sektörde öncülük ediyoruz

“İstanbul Asya ve Avrupa Yakalarının yanı sıra Ankara merkez, Ostim Şube, İzmir, Konya ve Mersin şubelerimiz ile toplam 7 noktada hizmet veriyoruz. Almanya merkez ile olan bağlantılarımız sayesinde, global pazarları da sürekli odak noktamızda tutuyoruz. Sıfır araç takas alımlarımızda marka farkı gözetmeksizin müşterilerimize, kamyon/çekici, otobüs ve hafif ticari araçlarda segmentler arası geçiş yapabilme imkanı da sağlayarak destek oluyoruz.

MAN TopUsed olarak, uzun yıllardır ikinci el piyasasına kurumsallık, güven ve yenilikler sağlamak konusunda en önemli katkıları yapan firmaların başında geliyoruz. Müşterilerimizin araçlarını alırken de kendilerine araç tedarik ederken de araçları çok ciddi kontrollerden geçiriyor, markamızdan beklendiği şekilde tüm yasal ve iç denetim gerekliliklerini şeffaflık ve dürüstlük ilkelerini en öne koyarak eksiksiz yerine getiriyoruz. Tüm titiz çalışmalarımız da TopUsed markamızın hem sektörde yükselerek büyümesinin hem de güvenin adresi haline gelmesinin temelini oluşturuyor.

2022’de hem hedeflerimize hem de yüksek müşteri memnuniyetine ulaştık

MAN TopUsed olarak, 2022’de müşterilerimize sunduğumuz ve alım imkanlarına göre değişkenlik gösteren birçok avantajlı kampanya sayesinde zorlu ve belirsizlik dolu bir yılı hedeflerimizi gerçekleştirerek ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlayarak geride bıraktık. Özellikle sektörde öncülük etmiş olduğumuz kişiye özel uzatılmış garanti, bakım paketi, finansman ve teknik modifikasyon çözümleri ile ikinci elde kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresi olduk. Müşterilerimiz, bizden satın aldıkları araçları, teknik ekspertizden geçmiş olduğunu bilerek ve güvenerek alıyorlar. Bunlara rağmen makul zamanda oluşan tüm problemlerde müşterilerimize destek olmayı önemli önceliklerimizden biri olarak görüyoruz.

Şehirlerarası otobüs pazarında satışlarımızı yüzde 80 artırdık

Pandemi sürecinde yaşanan turizm ve taşımacılık sektöründeki daralma, 2022 yılında geçmişten gelen taleple birlikte güçlü bir yükseliş gösterdi. Bizde şehirlerarası otobüs pazarında, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmiş finansman desteğimiz, cazip kampanyalarımız ve uzatılmış garanti ve bakım paketi gibi satış sonrası hizmetlere yönelik desteğimiz ile önemli bir satış başarısına ulaştık. Tüm ürün gruplarımızda başarıya ulaştığımız 2022 yılında, şehirlerarası otobüs pazarındaki satış rakamlarımızı bir önceki yıla göre oranla yüzde 80 artırdık. Bu başarımızda özellikle MAN TopUsed Otobüs Satış Bölümü’nün tecrübeli kadrosunun müşteri odaklı yaklaşımının çok önemli bir katkısı oldu.

İnşaat aracı segmentindeki satışlarımız yüzde 10 arttı

Kamyon ve çekici pazarındaki, finansmana erişim ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2022, zor bir yıl oldu. Özellikle tedarik krizi sebebi ile artan araç ve navlun fiyatlarındaki yükselmeden dolayı, müşterilerimiz araç filosunu yenilemede 2022’de daha temkinli bir planlama uyguladı. Biz de bu zorlu süreçte kamyon/ çekici segmentlerinde piyasayı yakından takip ederek, müşterilerimizin yaşadıkları sıkıntıları, oluşan beklentileri doğrultusunda gerekli adımları hızlı bir şekilde atarak, bu zor dönem dönemi hem kendimiz hem de paydaşlarımız için ciddi anlamda kolaylaştırdık. Bu dönemde otobüslerde olduğu gibi bakım paketi ve uzatılmış garanti ürünlerimiz kamyon ve çekici araçlarımız için de fark yaratan değer noktaları olarak ön plana çıktı. Bu ürünlerimizin yanı sıra özellikle de sektörün finansmana ulaşmada problemler yaşamaya başladığı yılın 2’nci yarısında müşterilerimize 500.000 TL 12 ay’ a kadar 0 faizle kredi kartına taksit imkanı sunduk. Attığımız bu adım müşterilerimizin alım yapmalarını büyük oranda kolaylaştırdı. Nitekim bu çözümlerimiz müşterilerimizde de karşılık buldu ve satış rakamlarımızı önceki yıla göre geliştirdik. Tedarik sıkıntıları ve ekonomik nedenlerle beklenenin gerisinde bir yıl geçirmiş olan inşaat aracı segmentinde yüzde 10 oranında bir artış yakaladık.

2022 yılında cazip kampanyalarla müşterilerinin yüzünü güldürdü

MAN yeni servis yatırımları ile 2024’e
34 servis noktasıyla girmeyi hedefliyor

Küresel standartlarda hizmet kalitesini görev edinen MAN Müşteri Hizmetleri, 2022 yılında düzenlediği cazip kampanyalarla müşterilerinin yüzlerini güldürmeye devam etti.

Yıl boyunca düzenledikleri kampanyalarla müşterilerinin yanında olduklarını vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, “Bir taraftan kampanyalarla müşterilerimize destek olurken, diğer yandan da servis ağımızı genişletmeye yönelik adımlar attık. Türkiye pazarına daha iyi ve yaygın hizmet sunabilmek için 2022 yılında, biri Ankara Ostim’de kendi şubemiz, diğeri ise İstanbul Anadolu Yakası’nda olmak üzere 2 adet servis noktasında daha hizmet vermeye başladık. 2023’ün ilk aylarında ise Kayseri ve Antalya hizmete girecek. Sonrasında da yeni servis noktaları açmaya ve servis ağımızı daha da yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Türkiye genelinde servis ağımızı modern tesislerle genişletme hedefimiz doğrultusunda 2024 yılına 34 adet yetkili servis noktası ile girmeyi planlıyoruz” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, 2022 yılında müşterilerine yönelik yaptıkları çalışmalar ve 2023 beklentilerine ilişkin hakkında şunları söyledi:

Servis ağımızı modern tesisler ile genişletiyoruz

“Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile müşterilerimize satış sonrasında 7/24 kesintisiz hizmet sunuyoruz. Bir taraftan servis ağımızı daha modern tesisler ve ilave noktalar ile yaygınlaştırmaya devam ederken, diğer taraftan müşterilerimizin ihtiyaçlarını düşünerek, tasarladığımız kampanyalarımız ile müşterilerimizin yaşam boyu iş ortağı olma felsefemizi devam ettiriyoruz.

Türkiye genelinde servis ağımızı genişletme hedefimiz kapsamında 2022 yılında ağırlıklı olarak şehirlerarası otobüs müşterilerimize Ankara Ostim’de kendi şubemizi açarak, müşterilerimizin hizmete sunduk. Böylece İstanbul ve Konya’da 1’er, Ankara’da 2 olmak üzere kendi şubelerimizin sayısını 4’e çıkardık. Diğer taraftan İstanbul Anadolu Yakası’nda ilave yetkili satış ve servis noktamız ile yılın 2’nci yarısından itibaren hizmet vermeye başladık.

2023 yılında açacağımız yeni servis noktalarımız ile servis hizmetimizi ülkemiz genelinde daha da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Bu kapsamda 2023 yılının hemen başında Kayseri ve Şubat ayında da Antalya’da ilave satış ve servis noktalarımız hizmete girmiş olacak. Bunlarla birlikte toplam 6 farklı bölgede daha yatırımlarımıza devam ediyoruz.

2024’e 34 adet yetkili servis noktası ile girmeyi planlıyoruz

Hendek yetkili servis noktamızı 2023 ilk yarısı içerisinde iki kat büyütmeyi planlıyoruz. 2023 yılında devreye almayı planladığımız bir diğer bölge de Çorlu olacak. Çorlu’daki satış ve servis noktamız faaliyetlerine 7.500 m2 alana kurulu yeni yerinde 2023 yılı ikinci yarısından itibaren hizmet vermeye devam edecek. Diğer taraftan 2023 sonuna kadar Bolu bölgesinde yeni bir servis noktasını daha hizmete açmayı hedefliyoruz. Farklı bir lokasyona taşıyarak daha modern hizmet vermeyi planladığımız bir diğer servis noktamız ise Erzurum. Erzurum servisimiz de 2023 sonu itibarı ile yeni yerinde hizmet vermeye başlayacak. Böylelikle yeni yatırımlarımız ile birlikte 2024 yılına 34 adet yetkili servis noktası ile girmeyi planlıyoruz.

Eğitimler ile çalışanlarımızı yarının teknolojisine hazırlıyoruz

Servis ağımızda yapmakta olduğumuz bu geliştirmelere ilaveten dijitalleşen dünyada veri kalitesini yükselterek, servis personelimizi dijitalleşmenin getirdiği yenilik ve hizmetlerine yönelik eğitimler ile destekleyerek hizmet kalitemizi daha da yükseltmeyi amaçlıyoruz.

Şirketimiz bünyesinde bulunan MAN Eğitim Akademisi yüksek teknoloji ürünü araçlarımıza yönelik boya-kaporta eğitimlerinden şanzımana, motordan fren sistemlerine kadar pek çok başlık altında eğitimler düzenliyor. Bunun yanında çalışanlarımızın sektördeki teknolojik gelişimlere daha çabuk entegre olabilmesi adına dijital okur yazarlık gibi farklı konuları da kapsayan eğitimler ile de çalışanlarımızı yarın teknolojisine hazır hale getiriyoruz.

Müşterilerimizi değişken maliyetlere karşı koruyoruz

Bunlarla birlikte yıllardır geleneksel olarak, öncülüğünü yaptığımız kapsamlı bakım paketi hizmetlerimiz ile de MAN marka araçların hem en doğru ve en yetkin servis hizmetini almasını sağlıyor hem de müşterilerimizi değişken maliyetlere karşı koruyoruz. Bunu yaparken de müşterilerimizin tüm taleplerini göz önünde bulunduruyor ve onlara özel hizmet paketleri üretiyoruz. Böylece müşterilerimize sahip oldukları araçların toplam işletme maliyeti hesaplamalarında finansal güvence sağlarken, onların kendi iştigal konularına konsantre olmalarının önünü açıyoruz.

Bakım paketlerimiz deneyim ve uzmanlığımızın ürünü

MAN olarak, yılların getirdiği Türkiye pazarına özel deneyimimizi, yine ürünlerimizin teknolojik avantajlarını ve satış sonrasının farklı alanlarına ilişkin uzmanlıklarımızı ürünlerimizde birleştiriyoruz. Bakım paketlerimizi genel olarak Comfort, ComfortPlus ve ComfortSuper olmak üzere üç farklı seçenekte müşterilerimize sunuyoruz. Buna ek olarak, müşterimize kullanım koşullarına ve araç parkına göre farklı kombinasyonlarda özel hizmet paketleri veya yerinde hizmet seçeneklerimizle, en iyi hizmeti alabilmelerini sağlıyoruz. Bu hizmetlerimizi sadece sıfır araçlar için değil, TopUsed üzerinden satılan 2. El araçlar için de yaygın bir şekilde kullanıyoruz. Bu çerçevede çekicilerde yaştan bağımsız 1.100.000 Km’ye, şehirlerarası otobüslerde ise, yine yaştan bağımsız 2.000.000 Km’ye kadar farklı bakım paketi seçeneklerini müşterilerimize sunuyoruz.

Uluslararası nakliyecilere yönelik MAN Mobilite Garantisi

En kapsamlı bakım paketimiz olan ComfortSuper ile birlikte uluslararası taşımacılık yapan müşterilerimiz 84 ay ve 1 milyon Km kadar geçerli MAN Mobilite Garantisi de satın alabiliyorlar. Araç kaynaklı herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda en yakın servisin araca en kısa zamanda müdahale etmesi, gerektiğinde aracın servise çekilmesi gibi hizmetlere ilaveten aracın aynı gün seferine devam edememesi durumunda günlük 180 Euro’ya kadar da telafi ödemesi yapılmasını MAN Mobilite Garantisi ile teminat altına alıyoruz.

Kampanyalarımız ile müşterilerimizin yanındayız

2022 yılında düzenlemiş olduğumuz farklı içeriklerde ve farklı müşteri gruplarına yönelik kampanyalarımız ile bir taraftan orijinal yedek parçaları uygun fiyatlar ile kendilerine sunarken, diğer taraftan 2 yıl geçerli orijinal yedek parça garantisi ile müşterilerimizin yüksek kaliteli ve daha dayanıklı ürünler ile güvenli sürüşler yapmalarını sağlıyoruz.

2023 yılında da yeniliklerimiz devam edecek Dijitalleşen dünyada teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak müşterilerimize daha iyi hizmet verme çabamız ve yaşam boyu iş ortağı olma felsefemiz doğrultusunda 2023 yılında da devam edecek. Müşterilerimiz ile sürdürülebilir iş modelleri yaratmak MAN Müşteri Hizmetleri olarak, bizim öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu çerçevede müşterilerimizin iş modellerini anlamak, onların işlerini basitleştirmek ve ortak ‘Kazan-Kazan’ modelleri üretmeyi kendimize hedef seçmiş bulunuyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki yılda da yine müşterilerimize en iyi hizmeti en iyi seçeneklerle sunmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz