Otomotiv dünyasının devi MAN, gözünü Türkiye’ye çevirdi:
NEOPLAN artık Türkiye’de üretilecek

Otobüs dünyasının premium markası NEOPLAN, artık sadece Ankara’daki MAN Türkiye’nin tesislerinde üretilecek. NEOPLAN’ın tüm modellerinin üretimini üstlenmesi ile birlikte MAN Türkiye’nin; üretim, istihdam, ciro, ihracat rakamları da önemli ölçüde gelişecek.

Yeni NEOPLAN Üretim Üssü Açılış Töreni’nde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu gelişmenin MAN Türkiye için çok önemli bir gurur kaynağı olduğunu ve geleceğe dair önemli işaretler taşıdığına da dikkat çekti. Bakan Işık, “Bu, aynı zamanda Türkiye otomotiv sektörünün kapasitesinin, kabiliyetinin ne kadar önemli bir noktada olduğunu da gösteriyor. Bununla birlikte, sanayiye, üretime verdiğimiz, teknolojiye ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önem ve yürüttüğümüz politikaların ne kadar başarılı, izlediğimiz rotanın da ne kadar doğru olduğunun da bir kanıtı, somut bir örneğidir” dedi.

MAN Türkiye’nin, son yıllarda yaptığı yatırımlar, önemli geliştirmeler ile kalite ve verimliliğini arttırarak, tüm MAN camiası için örnek bir tesis haline geldiğini belirten MAN Truck & Bus Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra, “Markamızın gözbebeği ve prestiji olan premium ürünlerimiz CITYLINER, JETLINER ile amiral gemimiz olacak olan yeni tasarım SKYLINER otobüslerinin MAN Türkiye’de üretilecek olması, geleceğe daha güvenli bakmamızı sağlıyor“ dedi. Dr. Intra, MAN Türkiye’nin aynı zamanda bir Tasarım Merkezi olacağını da belirtti.

Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, NEOPLAN’ın tüm üretimi için Ankara’nın tercih edilmesinin, yüksek yerlilik oranları sayesinde, sadece MAN Türkiye ve personelinin değil, Türk otomotiv sektörü ve çalışanlarının tamamı için bir gurur kaynağı olduğunu belirtti. Yavuz, MAN Türkiye’nin bu başlangıç projesini takip edecek olan projelere de her türlü hazırlığı yaptıklarını söyledi.

Dünya otomotiv devi MAN Truck & Bus, bünyesinde bulunan premium segment otobüs markası NEOPLAN’ın tüm üretimi Ankara’daki MAN Türkiye tesislerine kaydırdı. MAN Türkiye tesislerinde, halen MAN’ın şehiriçi, seyahat, turizm ve servis otobüslerinin yanı sıra NEOPLAN’ın Tourliner modeli de üretiliyordu. MAN Truck & Bus’un aldığı bu kararla birlikte MAN Türkiye, NEOPLAN’ın araç gamını oluşturan Cityliner, Skyliner ve Jetliner modellerini de üretmeye başladı.

Bakan Işık; “Rotamızın ne kadar doğru ve başarılı olduğunu gösteriyor”

MAN Türkiye bünyesinde gerçekleştirilen Yeni NEOPLAN Üretim Üssü Açılış Töreni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımlarıyla, MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz’un ev sahipliğinde düzenlendi. MAN Turck & Bus üst düzey yönetiminin yanı sıra sektörün ulusal ve uluslararası önemli temsilcilerinin de katıldığı törende konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu gelişmenin MAN Türkiye için çok önemli bir gurur kaynağı olduğunu ve aynı zamanda geleceğe dair önemli işaretler taşıdığına dikkat çekti. Bakan Işık, “Bu aynı zamanda Türkiye otomotiv sektörünün kapasitesinin, kabiliyetinin ne kadar önemli bir noktada olduğunu da gösteriyor. Bununla birlikte, sanayiye, üretime verdiğimiz, teknolojiye ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önem ve yürüttüğümüz politikaların ne kadar başarılı, izlediğimiz rotanın da ne kadar doğru olduğunun da bir kanıtı, somut bir örneğidir. Üstelik bu teyidin uluslararası arenada, alanında dünyanın en büyük markalarından biri olan MAN gibi 250 yılı aşkın bir teknoloji devi tarafından böylesine bir yatırım ve önemli bir kararla yapılmış olması da bizler için ayrı bir anlam taşıyor” diyerek, MAN tarafından Türkiye’de atılan bu önemli adımın devamının beklendiğinin de altını çizdi.

Carsten Intra; “MAN Türkiye ile geleceğe güvenle bakıyoruz”

MAN Truck & Bus Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra, “Daha önce benim de 6 ay yöneticiliğini yaptığım MAN Türkiye, son yıllarda yaptığı yatırımlar, geliştirmeler ile kalite ve verimliliğini arttırarak, tüm MAN camiası için örnek bir tesis haline gelmiştir. Markamızın gözbebeği ve prestiji olan premium ürünlerimiz CITYLINER, JETLINER ile amiral gemimiz olacak olan yeni tasarım SKYLINER otobüslerinin MAN Türkiye’de üretilecek olması, geleceğe daha güvenli bakmamızı sağlıyor“ dedi. MAN Türkiye ile ilgili planlarının yalnızca otobüs üretimi ile ve hatta yalnızca üretim ile sınırlı olmadığını da belirten Dr. Intra, “Türkiye’de devletin yaklaşımı ve Ar-Ge teşviklerinin de verdiği güçle, MAN Türkiye’yi bir Tasarım Merkezi haline getirmeyi planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Münür Yavuz; “MAN Türkiye ve Türk otomotiv sanayimizin başarısı”

NEOPLAN’ın tüm üretiminin Ankara’da gerçekleştirilecek olmasının gurur verici bir gelişme olduğuna işaret eden MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, “Bu karar, sadece MAN Türkiye için değil, Türk otomotiv ve yan sanayi sektörü için de oldukça önemli bir karar. Aynı zamanda, MAN Türkiye özelinde ve otomotiv sanayimiz genelinde; üretim kalitesi, verim, teslim hızı, ekonomiklik gibi birçok önemli unsurda gelinen başarılı noktanın da somut bir göstergesidir” dedi.

Otobüs üretiminin yarattığı önemli katma değere de dikkat çeken Münür Yavuz, “Otobüs segmenti, otomotiv sektöründe en önemli, en çok değer yaratan üretimdir. Otobüs üretiminde, kamyon üretiminin yaklaşık 20 katı ve binek araç üretiminin ise yaklaşık olarak 70 katı işçilik gereksinimi duyulur. NEOPLAN gibi premium segment araçlarda ise yaratılan bu katma değer, çok daha önemli boyutlara ulaşıyor” dedi.

MAN’ın Almanya dışındaki ilk üretim merkezi, en büyük otobüs fabrikası

Türkiye’de ilk kez 1966 yılında kurulan MAN tesisleri, “MAN’ın Almanya dışındaki ilk üretim merkezi“ olma özelliğini taşıyor. MAN Türkiye fabrikası, aynı zamanda MAN’ın en büyük otobüs fabrikası konumunda. Otobüs sektöründe nadir örneği olan tam entegre ve kompakt bir şirket olan MAN Türkiye fabrikasında; bir kapıdan giren profil, uzun dayanımlı iskelet haline getirilip, kataforez kaplanarak, montaj ve takip eden fonksiyonel testlerin ardından diğer kapıdan otobüs olarak çıkabiliyor. MAN Türkiye Akyurt bölgesindeki tesislerinde, otobüs üretiminin yanı sıra şasi ve diğer MAN fabrikaları için elektrik/elektronik parça imalatı da yapıyor.

Bugün Ankara Akyurt’ta 317.000 metrekarelik alanda 1,800 çalışanı ile üretim gerçekleştirilen MAN Türkiye tesisleri, vardiyada yıllık 2.000 otobüs kapasitesine sahip. Yıllık 1.500 adetlik üretim ortalamasına sahip olan MAN Türkiye’de, 2013 yılında 1.472 otobüs üretimi gerçekleştirildi. 2015 yılında 1,800 otobüs üretimi planlayan MAN Türkiye, ilave olarak MAN bünyesinde üretilen tüm şasi ve otobüslerin kablo demetlerinin tek tedarikçisi konumundadır.

Tam kapasiteye ulaşılacak, istihdam artacak, ciro ise ikiye katlanacak

NEOPLAN’ın Ankara’da üretimi ile birlikte, MAN Türkiye’de birçok alanda önemli gelişmelere de yol açacak. Öncelikle mevcut üretim adedi %40 arttırılarak, fabrikanın tam kapasiteye ulaşması hedefleniyor. Üretim artışı ve çeşitlenmesi paralelinde gerçekleştirilen ihracatın da arttırılacağı öngörülürken, cironun ise daha yüksek bir gelişme göstererek, kısa vadede iki katına ulaşması planlanıyor. NEOPLAN üretimi ile birlikte, 2010 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan MAN’ın Ar-Ge merkezi de büyütülecek. Halen 3.900 metrekarelik bir alanda 160 personel ile hizmet veren Ar-Ge merkezi, hem daha da büyütülecek, hem de personel sayısı arttırılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz