BASF, 2018 otomotiv renklerinin dağılımını analiz etti

0
1329

BASF, 2018 otomotiv renklerinin dağılımını analiz etti

  • Beyaz, dünya genelinde 1 numara olmaya devam ediyor
  • Mavi, dünya genelinde en popüler kromatik renk
  • Efekt boyaları, çok daha farklı seçenekler oluşturuyor ve akromatik renklerin popülaritesini arttırıyor

BASF Boya Bölümü, “BASF Otomotiv OEM Boyaları Renk Raporu” ile 2018 otomotiv pazarındaki renk dağılımıyla ilgili global bir analiz sunuyor. Beyaz, siyah, gri ve gümüş olmak üzere akromatik renkler yollara hakim olmaya devam ediyor. Dünya genelinde üretilen otomobillerin neredeyse %80’inde bu renkler yer alıyor. Bu renklerin arasında en popüleri beyaz. Kuzey Amerika’da neredeyse her dört otomobilden ve Avrupa’da neredeyse her üç araçtan bir tanesi beyaz boyaya sahipken, Asya Pasifik’te ise her iki otomobilden bir tanesi beyaz. Önceki yıl ile karşılaştırıldığında gümüş renginin popülaritesi düştü.

Çok çeşitli renk tonları arasında en popüler renk mavi ve kendisini kırmızı takip ediyor. Bu kromatik renkler, kompakt ve mini otomobiller gibi daha küçük araç segmentlerinde daha popüler. Kromatik tonların genel sayısı, daha büyük segmentlerinde önemli ölçüde azalıyor. Bu segmentte, önceki yıla oranla siyah ve beyaz renklerde dikkate değer bir artış var.

Efektler, Avrupa’da yeni renk çeşitleri oluşturuyor

Avrupa’da neredeyse her beş otomobilden bir tanesinin boya rengi gri. Gri, sıralamada en popüler ikinci renk olarak siyahın yerini aldı. Müşteriler, açık griden koyu metalik antrasite kadar 110’dan fazla çeşit arasından seçim yapabiliyor. Mavi ise çok daha fazla sayıda seçenek sunuyor. Yaklaşık 140 renk tonu ile mavi, bölgenin en çeşitli renk yelpazesine sahip. %11’lik pay ile 2018 yılı sıralamasında gümüşü geride bırakarak Avrupa’da en çok talep edilen dördüncü renk oldu.

Metalik veya sedef efekti de otomobillerin benzersiz görünümüne önemli bir katkıda bulunuyor. 2018 yılında, tüm araçların üçte ikisinin son katında efektli boya yer alıyor. Otomobil ne kadar büyük olursa, bir efekt ile boyanma olasılığı o kadar artıyor. Siyah ve gri gibi koyu renkler daha çok bir metalik efektle formüle edilirken, açık renkler ise öncelikli olarak düz renkler halinde kullanılıyor. BASF Boya Bölümü Avrupa Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Mark Gutjahr, “Otomotiv boyalarının efektleri sürekli olarak gelişiyor ve yeni ve ilham verici fikirlerle şekilleniyor.” dedi.

Asya Pasifik’te beyaz en popüler renk, ama kromatik renklerin önemi artıyor

Beyaz, Asya Pasifik’te diğer bölgelere daha popüler. Tüm yeni otomobillerin %53’ünün rengi beyaz. Rengin popülerliği, önceki yıla oranla önemli bir artış gösterdi. Kromatik renkler arasında ise kırmızı hala en popüler seçenek. Ancak mavi de arayı kapatıyor. İlginç bir gözlem olarak kahverengi SUV’larda hala çok fazla popüler olmaya devam ediyor, ancak bu segmentte öneminin sona ermiş olduğunu belirten düşüş işaretleri gösteriyor.

Asya Pasifik’teki otomobil alıcıları, renk tercihlerini giderek tutumlarına ve yaşam tarzlarına bağlıyor. Örneğin, birçok gövde segmentinde metalik ve parlak siyaha olan talep artıyor. Mini otomobillerde bile baş döndürücü efektlere sahip gümüş ve gri tonları daha da fazla yaygınlaşıyor. Bu durum, daha geniş bir renk paletinin ortaya çıktığı Çin pazarında görülebiliyor. Asya Pasifik Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Chiharu Matsuhara, “Neredeyse her segmentte ortaya çıkan kırmızı, mavi, sarı, kahverengi ve altın renkleriyle kromatik renklerin çeşitliliği ortada. Çinli tüketiciler, renge ilişkin beğenilerini geçmişe oranla göstermeye daha hazır.” dedi.

Kuzey Amerika’da bugünün akromatik renklerindeki çeşitlilik geleceğe yönelik bir bakış sunuyor

2018 yılında akromatik renkler, piyasanın üretiminin yaklaşık %75’ini oluşturarak Kuzey Amerika’da en popüler otomotiv renkleri olmaya devam etti. Akromatik renkler arasında beyaz, liderliğini sürdürüyor. Akromatik tonların yanı sıra tüketiciler, özellikle pikap kamyonet ve spor otomobil segmentlerinde olmak üzere kırmızıya daha fazla yakınlık göstermeye devam etti. Kapsamlı mavi renk tonları, önceki yılla neredeyse aynı kaldı.

Son 10 yıldır Crossover Arazi Araçları (CUV), Kuzey Amerika’da bir hakim araç segmenti olarak ortaya çıktı. CUV’lar Spor Arazi Araçlarının (SUV’lar) güvenlik ve sürüş rahatlığı gibi özelliklerini yakıt verimliliği gibi diğer faydalarla bir araya getiriyor ve böylece çok çeşitli bir sürücü yelpazesine çekici özellikler sunuyor. Beyaz bu segmentte en popüler renk ve beyazı siyah ve gri takip ediyor. Mavi ve kırmızı tonları, otomobil alıcıları tarafından neredeyse eşit seviyede talep ediliyor. BASF Kuzey Amerika Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Paul Czornij, “CUV segmenti için büyük yüzeylerin boyanmasında sektör, aracın algılanan kullanımının uygun bir görsel ifadesini sağlamaya ve bunu da marka imajıyla bağlantılı hale getirmeye çalışıyor.” dedi.

Trend yetkinliği ve yenilikçi renk konseptleri

BASF Boya Bölümü, malzemeler ve renklerde neyin trend olduğu konusunda mükemmel bir anlayışı ve geleceğin otomotiv pazarında hangi renklerin önemli bir role sahip olacağını tahmin etmek için bu anlayıştan fayda sağlıyor.

Boya Bölümünün tasarımcıları her yıl Otomotiv Renk Trendlerini oluşturuyor. Otomotiv Renk Trendleri, kapsamlı bir araştırmaya ve önümüzdeki 3 ila 5 yıl içerisinde otomotiv renklerini etkileyecek global trendlere ve kültürel değişimlere yönelik derinlemesine bir analize dayanan 65 yeni renkten oluşan yenilikçi bir koleksiyondur.

Renk ve Sürdürülebilirlik

BASF, renk tasarımı inovasyonlarına entegre ederek otomotiv sektörü için bir sürdürülebilir boya çözümleri yelpazesi sunuyor. Bunların arasında CO2 emisyonlarını %20’ye kadar azaltabilen bir kısaltılmış uygulama ve kürleme süreci sağlayan boyalar, uçucu organik bileşen (VOC) içeriğini en aza indirmek üzere katı global yönetmeliklere uyan su bazlı astar boyalar ve otomobil yüzeyinin konvansiyonel boyalara oranla daha az ısınmasını ve böylece otomobilin içerisinde oluşan sıcaklığın en aza indirilmesini sağlayan bir sıcaklık yönetimi işlevine sahip boyalar yer almaktadır.

BASF Boya Bölümü Hakkında

BASF Boya Bölümü; yenilikçi ve sürdürülebilir otomotiv OEM ve son kat boyaları, dekoratif boyalar ve ayrıca çok çeşitli sektörlerde metal, plastik ve cam substratlara yönelik uygulamalı yüzey işlemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanması alanında bir global uzmandır. Portföy, yeni pazarlar ve işler geliştirmeyi amaçlayan “Innovation Beyond Paint” (Boyanın Ötesindeki İnovasyon) programıyla tamamlanmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere gelişmiş performans çözümleri oluşturuyoruz ve performans, tasarım ve yeni uygulamalar sağlıyoruz. BASF, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya Pasifik’te işbirlikçi tesis ağları işleterek müşterilerin fayda sağlaması amacıyla çeşitli disiplinlerden oluşan global ekiplerin becerilerini, bilgi birikimini ve kaynaklarını paylaşıyor. BASF Boya Bölümü, 2017 yılında global olarak yaklaşık 3,97 milyar Euro’luk bir satış rakamı yakalamıştır.

Hayallerinizin ötesindeki çözümler – BASF Boyaları. BASF’nin Boya Bölümü ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için http://www.basf.com adresini ziyaret ediniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz