PEUGEOT, ELEKTRİKLİ MODELLERİNİN ÜRETİMİNDEKİ SIR PERDESİNİ ARALADI!

Dünyanın en köklü otomobil markalarından biri olan PEUGEOT, elektrikli otomobil (tamamen elektrikli veya şarj edilebilir hibrit) ve ticari araçlarındaki her bir bataryanın montajı ile test edilmesinden sorumlu, her geçen gün genişleyen teknik ekibinin üzerindeki sır perdesini araladı. Bu uzman ekipler, PEUGEOT’nun en önemli marka değeri olan mükemmelliği temsil ederken, teknik ekipteki her bir personel otomobil üreticisinin Avrupa tesislerine katılmadan önce özel bir eğitime tabi tutuluyor. Bununla birlikte her batarya, güvenilirlik, performans ve yaşam döngüsü kriterleri açısından test ediliyor.

PEUGEOT’nun elektrikliye geçiş stratejisi, şarj edilebilir hibrit seçeneklerini artıracak olan yeni 408, yeni 308 ve tamamen elektrikli hafif ticari araçlarla 2022 yılında ivme kazanıyor. 2022’de dünya genelinde satılacak PEUGEOT ürün gamının %70’inden fazlası elektrikli olacak. Markanın Avrupa’daki elektrikli modelleri, 2022 yılının ilk yarısında 4 binek otomobilden 1’ini temsil ediyor. Bu rakam 2021 yılının ilk yarısında 6 araçtan 1’i şeklindeydi.

En önemli marka değerlerinden biri mükemmellik olan PEUGEOT’nun, 2025 yılına kadar ürün gamının tamamı bir elektrikli versiyona sahip olacak. Bu durum, üretilen batarya sayısında önemli bir artış anlamına geliyor. PEUGEOT, gelecek yıla kadar otomobilde ayda 10.000, hafif ticari araçlarda ise ayda 7.000 adede kadar batarya monte etmeyi planlıyor. Her batarya, güvenilirlik, performans ve yaşam döngüsü kriterleri açısından test edilirken, PEUGEOT’nun İspanya, Slovakya ve Fransa’daki Avrupa tesislerinde iş başı yapmadan önce özel bir eğitime tabi tutulan personel, markanın en önemli değeri olan mükemmelliği temsil ediyor.

PEUGEOT, 2022 yılında elektrikli araç ürün gamını güçlendirmeye devam ediyor. Yeni 408, lansmanı itibariyle 180 HP ve 225 HP olmak üzere iki farklı güç versiyonuna sahip şarj edilebilir hibrit seçenekleriyle sunuluyor. Aynı güç aktarma organları hatchback ve SW olmak üzere yeni 308’de de sunuluyor. Her iki yeni otomobil de tamamen elektrikli güç-aktarma sistemine olanak tanıyan EMP2 platformuna dayanıyor. Hafif ticari araç ürün gamı hem elektrik hem de yakıt hücresi teknolojilerini birleştiren He-EXPERT ile 2021 yılı sonunda tamamlandı.

PEUGEOT Ürün Müdürü Jérôme MICHERON konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “PEUGEOT ürün gamının elektrikliye geçiş süreci başarıyla devam ediyor. Düşük emisyonlu araç modelleri, 2022 yılının ilk yarısında Avrupa’daki 4 binek otomobil satışının 1’ini temsil ediyor. PEUGEOT, tamamen elektrikli e-208 ve SUV e-2008 ile geniş bir elektrikli araç yelpazesi sunuyor. Yeni 408, Yeni 308 (hatchback ve SW) tıpkı SUV 3008 ve 508 (sedan ve SW) gibi şarj edilebilir hibrit motorlarla sunuluyor. Hafif ticari araç ürün gamındaki tamamen elektrikliye geçiş süreci e-PARTNER, e-EXPERT ve e-BOXER ile tamamlanmış durumda” dedi.

8 yıl/160 bin kilometre garanti politikası

Eğitimli teknisyenlerin her 50 kWsa kapasiteli batarya ünitesini (önceden monte edilen hücreler ve bileşenler) monte etmesi yaklaşık 60 dakika sürüyor. Daha büyük 75kWsa kapasiteli batarya ünitesi için ise 90 dakika gerekiyor. Ekip, her bataryayı bir dizi kritik teste tabi tutuyor. Buna bağlı olarak her bir ünite şarj kapasitesinin %70’i için 8 yıl/160.000 kilometre garanti politikası uygulanıyor.

Tüm test süreci 15 dakika sürüyor ve montaj için bataryanın imzalanması gerekiyor.

–   Güvenilirliği doğrulamak için uygulanan ilk testte bir araçta bataryanın çalışması simüle ediliyor.
–   Bir performans testi, bataryanın tam güç kullanımını simüle ediyor.
–   Son test ise sızdırmazlık testi. Batarya ünitesine gazla basınç uygulanıyor ve böylece basınç kaybı izlenerek sızıntılar kontrol ediliyor. Uygun bir yalıtım, batarya hücrelerinin içine su veya kir girmesini, bataryanın kullanım ömrü ile performansının olumsuz etkilenmesini önlüyor.

Stellantis Grubu’nun beş fabrikasının özel batarya montaj atölyelerinde eğitimli uzman ekipler çalışıyor: Vigo & Saragossa (İspanya), Trnava (Slovakya), Sochaux & Mulhouse (Fransa) ve yakında Hordain (Fransa). Hem elektrikli hem de geleneksel içten yanmalı motorlu araçlar aynı hatta monte ediliyor.

PEUGEOT araçlarının bataryalarını test eden ve monte eden teknisyenler, Stellantis fabrikalarından geliyor. Ekipler elektrikli yetkinliklerine göre seçiliyor ve bir aylık uzmanlık eğitimi alıyor. Enerji geçişinin ve ürün gamındaki elektrikli modellerin satış adedinin artmasına paralel olarak, PEUGEOT ve Stellantis Grubu, elektrikli araçların montajında çalışacak eğitimli teknisyenlerin sayısını artırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz